• Eesti

Vestas sündis ideede rägastikust

old-news - eteap November 8, 2002

Raivo Sormunen

Vestas Wind peab enda sünniks 1898. aastat, kui sepp H. S. Hansen saabus Taani Lemi linna ja asutas seal töökoja. Hanseni ideedest said innustust ta pojad, kes lõid Vestas Windi eelkäija Vestase.

Oma poja Pederiga lõi H. S. Hansen 1928. aastal ettevõtte, mis tootis tööstusehitistele terasest aknaraame. Äri edenes hästi kuni teise ilmasõjani. Pärast ilmasõda Peder Hansen lahkus ettevõttest ning rajas üheksa oma kolleegiga ettevõtte, mis hiljem nimetati ümber Vestaseks. Vestas hakkas tootma majapidamistarbeid, nagu segistid ja köögikaalud. Edasi tulid mudapumbad, sahad ja veel rida teisi masinaid.

1956. aastal teatas Peder Hansenile ta vend, et nad on huvitatud partnerist, kes toodaks laevamootoritele uut tüüpi jahuteid. Koos põllumajandusmasinatega muutus 1959. aastal jahutussüsteemide tootmine Vestase üheks peamiseks tegevusalaks. Kuigi järgmisel aastal põlesid Vestase kontorid ja laohoone maatasa, suutis ettevõte tol aastal ikkagi oma käivet kasvatada.

1978. aastal, kui maailma ähvardas teine naftakriis, hakkas Vestas uurima alternatiivenergia tootmise võimalusi. Juba aasta hiljem oli ta tarbijatele valmis turustama tuulegeneraatoreid. Vestase otsus tuuleturbiine tootma hakata oli õige, sest kaheksakümnendate algus kujunes selles sektoris tõeliseks buumiks.

1983. aastal rajas Vestas Põhja-Ameerikasse tütarettevõtte ning 1985. aastaks oli ta USAs müünud 2500 tuuleturbiini. 1986. aastal lõppes Vestasel USAs head tulu võimaldanud maksuseadus ning ettevõte sattus raskustesse. Aasta lõpul müüdi odavalt maha suured Vestas Groupi üksused ja loodi Vestas Wind Systems, mis keskendus üksnes tuuleenergiale. Uus juhtkond ja umbes 60 töötajat lõid uue peatükki Vestase ajaloos. 1989. aastal ühines Vestas firmaga Danish Wind Technology ja tugevdas oma tootmismahtu. 1991. aasta oli Vestase jaoks läbimurre. Ettevõtte käive kasvas aastaga 35% ning ulatus 631 Taani kroonini ("",3 mld kroonini). Sama aasta novembris püstitas ta Taanis oma tuhandenda tuuleturbiini.

1998. aastal noteeriti Vestas Windi aktsia Kopenhaageni börsil, sest ettevõttel oli vaja lisakapitali. Samal aastal
kasvas Vestase turuosa tuulegeneraatorite tootmises (seda mõõdetakse toodetud turbiinide võimsuse põhjal) maailmas 22,1%ni. Käive kasvas aastaga 45% ning ulatus 2,8 mld Taani kroonini (ligi 6 mld kroonini). Järgmisel aastal kaasati tuuleelektrijaamu tootva firma aktsia Kopenhaageni börsi liikumist kajastavasse indeksisse KFX, kuhu kuulub 20 enim kaubeldavat börsiaktsiat. Väärtpaber oli oma 284%se tõusuga, 34,10-lt Taani kroonilt 131-le, ka aasta edukaim.

2000. aasta möödus Vestasele veel hästi. Arvudes väljendatuna installeeris ta 4500 MW eest sel aastal maailmas üles
pandud tuulegeneraatoritest koguni 26%. 2001. aastal kasvas installeeritud tuuleturbiinide maht juba 6824 MWni, millest Vestase turuosa oli 24,1%. Mõningane tagasiminek algas möödunud aastal, kui ta müüs maha 40% Hispaania
tuuleturbiine tootva firma Gamesa aktsiatest. Ehkki Vestase sõnul oli Gamesa äärmiselt edukas Hispaania turul, tekkisid tal ettevõttega erinevad nägemused projektide juhtimises ning seetõttu oli parim lahendus ettevõttest
loobumine.

Vestase edu taga oli hea stardipositsioon. Alternatiivsete energiaallikate turul on tuuleenergial olnud viimasel ajal väga tähtis osa. Asjaga hakati 80ndatel rohkem tegelema Taanis ning just Vestas Wind, kes õigel ajal otsa peale sai, tegi läbi tugeva arengu. Sektori tugev kasv on jätkunud. 2001. aastal suurenes installeeritud tuulegeneraatorite maht maailmas aastaga 51%. Arvatakse, et 2003. aastal annab Taanis tuuleenergia juba umbes viiendiku kogu tarbitavast elektrienergiast.

Tugeva näitaja taga oli tihe konkurents Taani tuuleturbiinitootjate hulgas. Nüüdseks on konkurents tugevnenud ka
väljaspool Taanit tegutsevate ettevõtete näol. Konkurentide tegevus ja kõikvõimalikud seadused, mis aitavad või takistavad alternatiivsel energial turule pääseda, võikski olla faktorid, mida aktiivne Vestas Windi investeerija peaks jälgima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes