• Eesti

Tuulepargi rajamine võib lennuliiklust harvendada

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap April 15, 2010

Meie Maa, 15.04.2010

Ruhnlased ei ole vaimustatud Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte soovist rajada saare lähedale merre pindalalt Ruhnust suurem kuni 55 generaatorist koosnev tuulepark, sest see võiks veelgi enam hakata häirima niigi ilmastikust tingitud ebastabiilset lennuühendust ja rikuks saare visuaalse vaate.

Ruhnu vallavanema Aare Sünteri sõnul hakkaks Kuressaare-Ruhnu vaheline lennuliiklus käima täpselt üle tuulepargi. Kui tuulikute kõrgus merepinnast on 100 meetrit ja tiiviku läbimõõt 125 meetrit, teeb see tuulepargi kõrguseks 125 meetrit. “Lennuk peab lendama kõrgemalt või ringiga. Kõrgemalt lennates tekib oht, et madala pilvisuse ja uduga hakkab senisest rohkem reise ära jääma,” selgitas vallavanem.

Taoline situatsioon tekib Sünteri arvates siis, kui tuul puhub lõunakaarest, kust see enamasti puhubki, ja lennukil tuleb hakata lennurajale maanduma põhja poolt.

Roomassaare-Ruhnu laevaliikluse puhul tähendab saarest 3–4 kilomeetri kaugusele 18 ruutkilomeetri (Ruhnu pindala on 12 ruutkilomeetrit – toim.) suurusele alale plaanitav tuulepark laevatee pikenemist selle võrra, mis läheb vaja tuulepargist möödumiseks suurema kaare võtmiseks. Ringiga sõitmine tähendab nii lennu- kui laevaliiklusele suuremat kütusekulu ja võib kaasa tuua piletihinna tõusu.

Visuaalne reostus

Seevastu ruhnlane Kaarel Lauk nägi tuulepargis ka optimistlikumat eesmärki. “Kui Virumaale jäävad uued kaevandused selle tõttu rajamata, siis mina olen nõus,” ütles Lauk, pidas silmas põlevkivienergeetika osalist asendamist taastuvate energiaallikatega. “Tuuleenergeetika on ainuke tõsiselt võetav lahendus, sest vee- ja päikeseenergia meil kõne alla ei tule. Ilmad on meil enamasti pilves ning vooluveekogusid vähe,” sõnas Lauk.

Ruhnu elanikuna nõuab ta kindlasti, et tuulepark jääks saarest nii kaugele kui ehitus-tehniliselt võimalik. Tuulepargi miinustena tõi ta välja visuaalse reostuse ja saare atraktiivsuse vähenemise. Samas leidis Lauk, et ühiskond peab valikud tegema, sest kütuste põletamine ei ole jätkusuutlik. “Teatud mahus see jääb nagunii, kuid alternatiive peab otsima. Mingisuguses vormis saame reostuse tagasi,” märkis ruhnlane.

Ruhnlased vajavad infot

“Tahaksime täpsustust ja infot juurde saada, vaid tehnilised andmed on meie jaoks vähe,” lausus Ruhnu vallavanem Aare Sünter. Tema sõnul tekkis ruhnlastel tuulepargi plaani suhtes palju küsimusi. “Eks need ole samad, mis ka paljudel teistel inimestel ning spetsialistidel. Näiteks kuidas mõjutab see kalavarusid, rändlindude elu, merepõhja taimestikku ja üldse mereelu selles piirkonnas.

Ruhnu ümbrus on tuntud siia ja lõhe hea püügikoha poolest. Võimalik, et ka tuulepargi heli hakkab sealtpoolt puhuva tuule korral saarele kostma,” ütles Sünter. Vallavanema teada on suur enamus Ruhnu elanikest tuulepargi suhtes negatiivsel arvamusel. Enne kui midagi otsustatakse, seisavad ruhnlastel ees põhjaliku arutelud nii endi keskel kui ka volikogus.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes