• Eesti

Varja tuulepark pakub vallale raha

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap April 21, 2010

Severnoje Poberežje, 21.04.2010

Teisipäeval Lüganusel toimunud avaliku arutelu käigus püüti leida kompensatsioonimehhanisme, kuidas Varja tuulepargi arendaja OÜ Raisner saaks valda keerulisel ajal rahaliselt toetada.

OÜ Raisner tahab läbi eri kompensatsioonimehhanismide, mida on kasutatud nii Hispaanias, Saksamaal kui Taanis, pakkuda Lüganuse vallale rahalist tuge, oodates omavalitsuselt ja selle elanikelt, millised on need valdkonnad, kus nad tuulikupargi arendajatelt abi sooviksid.

Mujal levinud trend

“Meie oleme valmis oma hüvesid inimestega jagama,” kinnitas OÜ Raisner juht Harry Raudvere, et nad on valmis Lüganuse valda keerulisel ajal rahaga toetama. “Vallal on praegu keerulised ajad ning kui me selles omavalitsuses tegutseme, siis oleme valmis seal ka õla alla panema,” ütles ta.

Kui otsus selle kohta, mida ja kuidas toetatakse, saab tehtud, tulevad Hispaania investori ning projektis osaleva Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupanga esindajad valda, et kõik lõplikult paika panna.

Lüganuse vallavanema Arno Rossmani sõnul tuleb sellist pakkumist enne vastuvõtmist põhjalikult kaaluda. “Ma ei tea, kas on ikka hea olla vangid ja rahaga või vabad ja ilma rahata,” ütles ta.

Ehkki konkreetseid toetuse liike ja summasid paika ei pandud, ütles Rossman, et nad tegid väikesed arvutused, mis näitasid, et valla tulubaas suureneks iga aasta 1,5-1,6 miljoni krooni võrra. Sellisel juhul tooks iga toodetud megavatt vallale juurde 5 krooni.

Sügisel paberid kaante vahel

Praegu on Varja tuulepargi projekt valmis ning ootab kooskõlastusringi. Planeering hõlmab 33 ruutkilomeetri suurust ala, kuhu peaks kerkima 94megavatise võimsusega tuulikupark. Sellise võimsuse tootmiseks pannakse parki üles 46 2megavatist tuulikut.

“Lepingud on meil maaomanikega sõlmitud ning kõik eeltööd tehtud. Kui kooskõlastamisring läheb nii, nagu me oleme planeerinud, siis on sügiseks kõik dokumendid, sealhulgas ehitusluba, mapi vahel,” ütles Harry Raudvere, kelle sõnul on nad planeeringu koostamisel kasutanud parimaid Euroopa kogemusi, mis eeldab, et kooskõlastusel takistusi ei tohiks tulla.

Millal ehitus pihta hakkab, otsustatakse pärast planeeringute valmimist. “Siis vaadatakse koos investoritega paberid läbi ning võetakse vastu investeeringute kava,” kinnitas Raudvere.

Raudvere on seotud ka teise tuulepargiga Ida-Virumaal. OÜ-l Est Wind Power on Päite-Vaivina tuulepargi planeerimistööd valmis ning ehitusluba olemas. Seal peaks ehitustööd lahti minema veel selle aasta sees.

Ehkki mõlema tuulikupargi ehitamiseks tuleb raha Hispaaniast, on investorid erinevad.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes