• Eesti

Eestis tuuleenergia arendajad lõid oma klastri

Eesti uudised, Tehnoloogiaarendus, Tuuleenergia - eteap mai 27, 2010

Virumaa Teataja, 27.05.2010

Möödunud kuul sõlmis Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon koos üheksa ettevõtte ja kahe teadusasutusega konsortsiumilepingu tuuleenergia klastri loomiseks, et hoogustada ühistegevuste abil koostööd Eesti tuuleenergeetika sektori ettevõtete ja ülikoolide vahel ning suurendada ettevõtjate rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Tuuleenergiast on saanud tõsiselt võetav energeetikaharu kogu maailmas, 2008. aastal investeeriti tuuleenergiasse 36,5 miljardit eurot, sektoris oli tööl üle 400 000 inimese ning töötajate arvu prognoositakse tõusvat lähiaastatel miljonitesse.

Suurendamaks Eesti ettevõtete ja teadusasutuste võimalusi osaleda tuuleenergia valdkonna innovatsioonis, allkirjastasid Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon, Tallinna tehnikaülikool, Eesti maaülikool, OÜ Alfacap Grupp, OÜ Aseri Tuul, OÜ Bakeri, AS BLRT Grupp, OU Euriko, Eesti Energia AS Taastuveuergia Ettevõte, OÜ Nelja Energia, AS Scanweld niiig AS Skinest Energia tänavu aprillis konsortsiumilepingu tuuleenergia klastri loomiseks.

Klaster töötab välja Eesti tuuleenergia tööstusharu arengustrateegia ja loob oma partneritele eeldused osalemiseks rahvusvahelistes energia tootmis- ja tehnoloogiaalastes koostööprojektides.

Nelja Energia, kes on praegu suurim tuuleenergia arendaja Eestis, on tihedalt seotud ka Lääne-Virumaaga, sest arendab Viru-Nigula tuuleparki. Firma lõi Viru-Nigulas esimese pretsedendi Eestis, soovides oma tulusid kohaliku kogukonnaga jagada. Mujal Euroopas on selline tava ühel või teisel kombel üsna levinud, meil Eestis seni aga kogemus puudus.

Praegune ajajärk majanduses ja tööstuses tingib paljude ettevõtete ümberorienteerumise ning mitmed Eesti firmad ongi seda teed läinud, võttes uueks suunaks kiiresti areneva taastuvenergia sektori. Seepärast on ka tuuleenergia klastri üheks olulisemaks eesmärgiks elektrituuliku komponentide tootmise ja logistika käivitamine Eesti tootjate baasil.

Kuigi tuuleenergia klaster ei keskendu otseselt tuuleenergia tootmise suurendamisele Eestis, tegeleb see ka kodumaise rohelise elektri tootmist takistavate tegurite ületamisega, näiteks lahenduste otsimisega radarite ja tuuleparkide vahelisele konfliktile või kuidas elektritranspordi laiema kasutuselevõtu kaudu saaks tuuleenergiat elektrisüsteemi efektiivsemalt integreerida. Samuti on tuuleenergia klastri eesmärgiks välja töötada nii kodumaisele kui välisturgudele sobiv väikeelektrituuliku pakettlahendus.

Eesmärkide täitmiseks ja klastrist tekkivate organisatsioonide võrgustike tugevdamiseks on klastri esimese kolme aasta eelarve 6,8 miljonit krooni, millest 4,7 miljonit krooni loodetakse saada ELi Euroopa Regionaalarengu Fondilt. Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon esitas sellekohase taotluse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele möödunud kuul.

Martin Kruus, ETEA juhatuse esimees

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes