• Eesti

Kasvuhoonegaaside heitkoguste maht peaks selguma septembris

CO2 kaubandus, Eesti uudised - eteap juuni 30, 2010

BNS, 30.06.2010

Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Brita Merisalu sõnul peaks septembris selguma, milline on Eestile lubatud kasvuhoonegaaside heitkoguste aastane maht.

Merisalu rääkis BNS-ile, et praegu on kasvuhoonegaaside heitkoguste riiklik jaotuskava keskkonnaministeeriumis majasisesel kooskõlastusringil, mis peaks kestma nädala või paar.

Seejärel saadab ministeerium jaotuskava kooskõlastamiseks ettevõtetele ja pärast seda ministeeriumidele ning kui riigisiseselt on kava kinnitatud, saab edastada Euroopa Komisjonile vastavasisulise ettepaneku.

Keskkonnaministeeriumi kliima- ja kiirgusosakonna nõuniku kohusetäitja Eve Tamme on varem BNS-ile öelnud, et heitkoguste mahu lõplik number pole veel paigas, kuid Euroopa Komisjoni Eestile lubatud aastane heitkoguste maht 12,7 miljonit tonni pole piisav.

Tamme sõnul jagab lubatud heitkoguste ühikud käitiste tasemel keskkonnaministeerium koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga.

Varasemalt on keskkonnaminister Jaanus Tamkivi öelnud, et riik loodab Euroopa Komisjonile uue kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguste riikliku jaotuskava ettepaneku esitada jaanipäevaks.

Valitsus kiitis mai lõpus heaks muudatused oma 2005. aasta määruses, mis sätestab käitajate tegevusalade loetelu ja kasvuhoonegaaside lubatud heitkogustega kauplemise korra.

Kui varem pidid ettevõtted esitama iga uue aasta alguses eelneval aastal eraldunud heitkoguste kohta aruande, siis muudatuste järgi see kohustus kaob ja kokkuvõte tehakse pärast käimasoleva heitkoguste kauplemisperioodi 2008-2012 lõppu 2013. aastal.

Varem pidi riik iga aasta veebruari lõpuks esitama ettevõtetele antud aasta lubatud heitkoguste mahud. Euroopa Komisjoniga peetava kohtuvaidluse tõttu pole riik sel aastal kohustusi välja jaganud.

Eesti on komisjonile selgitanud, et pärast Ignalina tuumajaama sulgemist tekkis regionaalsele turule suur tühimik, mida täidavad Eesti elektritootjad. Puudujääva elektri tootmiseks on võrreldes eelmiste aastate vajadustega vaja Eesti heitkogustele lisakvooti.

Eesti taotles jaotuskava kokku pannes perioodiks 2008-2012 lubatud heitkoguste mahuks ligi 123 miljonit tonni. Lähtudes oma arvutusmudelist, vähendas komisjon taotletud heitkoguste hulka ligi poole võrra.

Aastatel 2008 ja 2009 tegutses Eesti komisjoni kinnitatud kava järgi. Kava kaotas kehtivuse 2009. aasta detsembris läbi Euroopa Komisjoni otsuse, millega komisjon tühistas eelnevalt kinnitatud Eesti jaotuskava. Tühistamine põhines kohtulahendil, mille komisjon on omakorda apellatsiooni korras edasi kaevanud.

Eesti riik ja Euroopa Komisjon püüavad kohtuliku lahendi asemel uue jaotuskava osas jõuda kompromissini.

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes