• Eesti
  • English

Mitte ainult tuuleelektrijaam ei vaja toetust

Tuuleenergia blogi - eteap June 28, 2010

Hiljuti on meedias päris mitmel korral kirjutatud liigkõrgest taastuvenergia hinnast, tuues põhjuseks tuuleenergia hirmkallid investeeringud. Siinjuures on aga unustatud, et iga uus elektrijaam vajab subsideerimist ning tuuleelektrijaamad on pea ainukesed jaamad, mis meil viimasel ajal ehitatud on. Nõukogude ajal rajatud põlevkivijaama investeeringuid tänaste tarbijate elektriarvetel tõesti näha pole.

Riigikogu kehtestas meil hiljuti elektrituru seaduse muudatusega põlevkivi elektrijaamade subsiidiumi, mis on parim tõestus, et iga uus elektrijaam vajab riiklikku toetust mingiks perioodiks ehk täpsemalt öeldes pikaajaliste laenude tagasimaksmise ajaks. Vastasel juhul selliseid suuremahulisi investeeringuid ei tehta ega elektrijaamu ka ehitata. Uued jaamad lihtsalt ei jõua vabal turul olemasolevate elektrijaamadega konkureerida. Toetust makstakse ka koostootmisjaamadele ning biomassil töötavatele jaamadele.  Seega ei saa rääkida vaid tuuleenergia subsiidiumitest, vaid kõikide uute elektrijaamade toetustest.

Meeles tuleks aga pidada, et tuuleenergia toetus on ajutine ehk ainult esimesed 12 aastat ning peale seda on see energia tootmisviis konkurentsitult soodsaim. Uutel põlevkivi jaamadel, mida Eestisse planeeritakse on toetusperioodiks 20 aastat ja nagu seadusesse kavalalt sisse kirjutatud, tuleb seda maksta ka perioodil, mil jaam elektrit ei tooda. Ehk et kui näiteks CO2 maksustamise kõrge hinnaga muutub põlevkivielekter liiga kalliks ning uued põlevkiviplokid ei pääse elektrit turule müüma, siis subsiidiumit saavad need jaamad ikkagi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes