• Eesti

Riik vaatab üle taastuvenergia toetusskeemid

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap June 4, 2010

BNS 04.06.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) analüüsib energeetikaettevõtete tegelikke majandustulemusi ning teeb selle alusel edasised ettepanekud taastuvenergia toetusskeemide kohta.

Uutel jaamadel on just täitunud esimene tegevusaasta.

Ministeeriumi asekantsler Einari Kisel rääkis BNS-ile, et samuti on käimas meretuuleparkide asukohtade hindamise protsess.

Tuulikute liitumise potentsiaali mõjutab väga oluliselt Estlink 2 rajamine. “Samuti otsime lahendusi tuulikute toodangut tasakaalustavate võimsuste toomiseks turule. Need on hetkel käimas olevad protsessid tuuleenergeetika arendamiseks,” rääkis Kisel.

Põhivõrguettevõtte Eleringi tellimusel valminud tuulikute uuringus on esitatud Kiseli sõnul uusi ideid selle kohta, kuidas võiks tuulikute kasutamist süsteemis ümber korraldada.

“Ettepanekud tuleb koos turuosalistega läbi arutada ning vaadata, kas ja kuidas oleks neid mõistlik ellu viia. Kindlasti tuleb lähitulevikus läbi töötada tuulikute tootmise piiramise tingimused – hetkel ei ole see veel probleem, kuid suuremahulise tuuleelektri tootmise korral tuleb see kindlasti päevakorda. Seejuures tuleb kindlasti lähtuda ettevõtjate võrdse kohtlemise põhimõtetest,” selgitas Kisel.

Hetkel valitsuse laual olevad võrgueeskirja muudatused täpsustavad tuuleparkide liitumise protsessi ning liitumiskatsetuste sisu.

Lisaks on sel aastal MKM-il plaanis ette valmistada ning ettevõtjatega läbi töötada elektrituruseaduse muudatused. Peamiselt keskenduvad muudatused uue elektrituru direktiivi ülevõtmise sätetele.

Tuuleparkide liitmise tehnilisi aspekte käsitlenud uuring näitas, et 2016. aastal on 900 megavatti tuuleparkide maksimaalne võimsus, mida on võimalik elektrisüsteemi ühendada. Samas on Elering praeguseks vastu võtnud taotlusi tuuleparkide ühendamiseks 4000 megavati ulatuses.

Praegu on Eesti elektrisüsteemi tuuleenergiat installeeritud koguvõimsusega 140 megavatti, 2012. aastaks on oodata võimsuse kahekordistumist.

Eeldusel, et tuuleparkide allareguleerimist ei toimu, saaks aastal 2013 ehk enne Estlink 2 käivitamist võrku ühendada 575 megavati mahus elektrituulikuid.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes