• Eesti

Ansip: valitsus ilmselt Liivi lahe tuulepargi uuringuteks luba ei anna

Eesti uudised, Tuuleenergia - etea august 19, 2010

BNS, 19.09.2010

Peaminister Andrus Ansipi sõnul arutab valitsus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt valitsusele arutamiseks saadetud Eesti Energia taotlust broneerida Liivi lahes viis suurt ala kavandatava meretuulepargi uuringuteks tõenäoliselt järgmisel nädalal, kuid eeldatavalt Eesti Energiale tuulepargi rajamise uuringuteks luba ei anna.

“Ma usun, et me järgmisel nädalal valitsuskabineti nõupidamisel seda küsimust arutame, aga sellises mahus – 100 ruutkilomeetrit – ühele äriühingule akvatooriumi reserveerida mina ei pea küll kohaseks,” ütles Ansip neljapäeval valitsuse pressikonverentsil ajakirjanikele. “Ma eeldan küll, et jaatavat vastust ei tule.”

Mereala on ka piiratud ressurss, märkis ta. “Need võimsused, mida tahetakse paigutada Ruhnu ja Kihnu saare ümber, on ikka päris suured.”

Peaminister märkis, et Eestis on praegu installeeritud tuulegeneraatoreid koguvõimsusega 140 megavatti ja doteerida on riik lubanud generaatoreid 600 megavati ulatuses, lepinguid on praeguseks sõlmitud üle 740 megavati ulatuses. “Kui ainuüksi need kavandatud tuulikud veel käiku lasta, siis tuleks sealt juurde 1400-1500 megavatti.”

Ansipi sõnul on Eesti miinimumtarbimine suveajal öötundidel 400 megavatti ja maksimumtarbimine külmal talveajal ei küüni praegu 1600 megavatini. “Ehk siis ainuüksi sinna Kihnu ja Ruhnu ümbrusesse tahetakse praegu panna rohkem, kui meie tiputarbimine üleüldse vajab.”

Peaminister lisas, et tuulegeneraatoritega ei saa tiputarbimise puhul aga üldse arvestada, sest 25 miinuskraadi pakase juures tuulegeneraatorid enam ei tööta ning väga suure külmaga on tavaliselt ka tuulevaikne ilm.

“Kui palju me neid tuulikud peaksime Eestisse panema? Kui võtta kokku kõik kavad, avaldused, mis on esitatud, siis meil oleks umbes 4000 megavatti juba ja paljud tuulikute päralt. Kui meie maksimumtarbimine on 1600 megavatti, siis ma küsiksin, et kuhu see ülejäänu panna?”

Kui Estlink 2 valmis saab, laseksid Eesti võrgud läbi maksimaalselt 900 megavatti, rääkis Ansip.

“Tundub, et dotatsioon on saanud liig suur,” märkis peaminister. Ta lisas, et investorite huvi tuuleparkidesse investeerida on kohutavalt suur, elanikud aga tuuleparkidest väga huvitatud ei ole, tuues näiteks Hiiumaa.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas lisas Eesti Energia plaanitava tuulepargi kohta, et sinnakanti tuleb hoopis kaitseala. Valitsus moodustas eelmisel neljapäeval Liivi lahes Ruhnu vallas Gretagrundi madalal 14.650 hektari suuruse hoiuala, kaitsmaks Liivi lahes paiknevat ainulaadset ja puutumatut elupaika.

Ansipi sõnul on üks tuulepargi paigaldamise soove Neugrundi madalale, aga praegu käib samas menetlus Neugrundi madala kaitse alla võtmiseks. “Ehk siis justkui mingi võidujooks, et kumb enne jõuab.”

Peaminister lausus, et tuuleparkide teema vajab põhjalikumat analüüsi ja tuleb leida mõistlik lahendus. Lisaks Eesti Energiale on teisigi, kes tahavad meretuuleparke rajada ja kuhugi süvamerre neid tema sõnul ehitada ei taheta, kuna see läheks märksa kallimaks.

Ansip rääkis, et tema teada on nii Saare maavalitsus kui ka Ruhnu vallavolikogu tuulepargi suhtes vastuseisu avaldanud.

“Meil pole praegu sellist demokraatlikku planeerimisprotsessi merealadele, kus kõik huvigrupid saaksid oma seisukohti välja öelda,” ütles Ansip. Tema sõnul on lahendus ilmselt ikkagi teemaplaneeringus, mida on laialt üle terve Eesti raske teha, kuid mida teatud alade puhul on kohane rakendada.

Eesti Energia meretuulepargi projekt näeb ette 308 tuulikuga pargi ehitamist Liivi lahele Kihnu ja Ruhnu saare piirkonda. Ettevõte plaanib kasutada meretuulikuid, mille rootoridiameetriks on kuni 125 meetrit, torni kõrgus merepinnast 70-100 meetrit ning ühe tuuliku eeldatav võimsus on ligi viis megavatti.

Hoonestusluba taotleb Eesti Energia Liivi lahel 50 aastaks. Avamere tuulepargi tahab Eesti Energia ühendada elektrivõrku Sindi alajaamas Pärnu lähistel. Lisaks Eesti Energiale arendavad meretuuleparkide projekte veel mitu ettevõtjate gruppi.

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes