• Eesti

“Elektrišokk” tuletas meelde Eesti elektrisüsteemi nõrkuse – meil puudub reserv

Tuuleenergia blogi - eteap August 31, 2010

Tuuliki Kasonen-Lins, Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht.

Kui elektri hind börsil oli 24.augustil tavapärasest pea 50 korda kõrgem, siis õppetundi, mis Eesti sellest sai võib üsna odavaks pidada. Rike Narva elektrijaamade blokis koos teiste blokkide korralise hooldusega viis küll elektrihinna Nord Pool Spoti maksimumhinna ehk 2000 euroni megavatt-tunni eest, kuid meie tavatarbijad seda oma nahal õnneks kogema ei pidanud – enamik kallist elektrist läks tõenäoliselt lõunanaabritele. Küll aga peaks see juhtum meelde tuletama, et süsteemihaldur ehk Elering peab elektri olemasolu eest vastutama igal ajahetkel ning tänane karm tõde on see, et meil puuduvad reservvõimsused. Kallis elekter on odav õppetund selle kõrval, kui elektrit lihtsalt enam pole.

Anomaalia Eesti elektri vabaturul tõi kaasa uurimise nii Põhjamaade elektribörsi Nordpool kui ka Eesti konkurentsiameti poolt, kuid tegelikult peaks küsiva pilgu suunama ka riigijuhtide poole. Meie elektrimajanduse arengukava näeb ette, et lisaks tavajaamadele vajab Eesti ka selliseid jaamu, mis suudavad koormuste ja tarbimiste kiiretele muutustele ka kiiresti reageerida. Need on jaamad, mis on võimelised kiiresti käivituma nii süsteemi avariireservi kui ka tuuleenergia tasakaalustamise ja akumuleerimise tarbeks. Avariireservjaam hakkaks tööle just sellises olukorras, mis Eestis 24. augustil oli ehk kui süsteemis tekib mõni kõrvalekalle. Täna pole sellist jaama ei Eleringil ega ka ühelgi turuosalisel Eestis. 

Investeeringud elektrijaama on piisavalt suured ning pikaajalised, et küllaltki kõikuva turu tingimustes investorid neid niisama lihtsalt ei tee. Seepärast tuleb riigil, kel kiiresti käivituvaid jaamu toimiva elektrisüsteemi kindlustamiseks vaja üles näidata selget tahet. Olgu selleks siis toetusmehhanismid missugused tahes. Rääkida uuest jaamast, mis peab osutuma võimalikuks ilma subsiidiumiteta või elektrihinna tõusuta on kahjuks utoopia.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes