• Eesti

Parts: kartellidevastane võitlus on üha tõhusam

Eesti uudised - eteap November 10, 2010

ETV Aktuaalne Kaamera, 10.11.2010

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on kartellidevastase võitlusega tehtud viimasel paaril aastal alles esimesi samme, aga olukord muutub üha tõhusamaks.

Minister ütles saates, et konkurentsiamet on olnud kartellide avastamises oma ülesannete kõrgusel, sest praegu on kohtumenetluses üle kümne kartelliasja. Samas saaks tema hinnangul ameti taset veel tõsta.

“Kui kaks pakkujat lepivad hinnas kokku, siis see on kuritegu. Selle kuriteo avastamine on raske, aga me peame käituma õigusriigile kohaselt – neid asju tuleb tõendada, me ei saa ainult tugineda kahtlustel ja arvamustel ja selles osas tuleb konkurentsiametil olla tasemel ja seda taset tuleb igal juhul tõsta,” rääkis ta.

Parts kommenteeris “Aktuaalses kaameras” viimase aja mitmeid hinnatõuse ja ütles, et valitsus saab jälgida, et monopoolsete ettevõtete hinnad ei tõuseks. Esimeseks sammuks, mida valitsus tema hinnangul teha saaks oleks elektrihinna langetamine.

“Ma olen esitanud eelnõu, mille kohaselt on võimalik alandada elektri hinda taastuvenergia maksu vähendamisega umbes 7%. See oleks tugev samm, kui valitsus suudaks siin kokkuleppele jõuda ja Riigikogu heaks kiita. See omaks mõju kõigile ettevõtete hindadele, rääkimata inimestest ja perekondadest,” selgitas Parts. Tema sõnul oleks see küllaltki kiire meede hindade langetamiseks.

Tema hinnangul ei ole näiteks käibemaksu või aktsiisimaksu langetamine parim viis tarbijate olukorra leevendamiseks. “Kaudsete maksude puhul see, kas langetamine tegelikult mõjutab lõpptarbija hinda, on väga raskesti prognoositav. Käibemaksu alandamine võib tegelikult tulla tootja, müüja või kaupmehe kasumist,” ütles Parts.

Teine oluline meede hindade tõusu kontrolli all hoidmiseks on ministri sõnul monopolide ohjamise seaduse eelnõu, mis tekitab täiesti uue keskkonna tarbijate hinnatõusude eest kaitsmiseks. “Tegelikult on konkurentsiametil kõik võimalused igasugused põhjendamatud kulud, liigse kasumiga taotlused tagasi lükata,” kommenteeris Parts viimase aja hinnatõuse.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes