• Eesti

Sõnajalad: tuulikute püstitamine võib saada tagasilöögi

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap January 7, 2011

Meie Maa, 07.01.2011

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi hinnangul võivad tuulikute ja elamute vahemaa kohustuslikud normid saada reaalsuseks, ettevõtjad Oleg ja Andres Sõnajalg peavad seda rohelise energia pärssimiseks. Kahekilomeetrine vahe lähima elamuga on ettevõtjate arvates liig mis liig.

“Igatahes see teema on oluline. Võib tõesti juhtuda, et piirnormid kehtestatakse,” ütles Tamkivi kolmapäeval BNS-ile. Ta märkis, et taolist praktikat esineb ka teistes maades – Suurbritannias, Austrias ja Saksamaal.

Elamute ja tuulikute vahemaa piirnormide rakendumisel tuleks Tamkivi sõnul norme tulevikus tuulikute rajamise keskkonnamõjude hindamise juures arvestada. “Praegu on vahekaugused tuginenud keskkonnamõjude hinnangus välja toodud analüüsile. Juhul, kui mingid kindlad algnumbrid on paika pandud, siis keskkonnamõjude hindamise juures ei saa nendest allapoole minna,” rääkis Tamkivi.

Ta lisas, et ministeeriumis on vastavad ametnikud teemaga kurssi viidud, samuti on teemat arutatud ministeeriumi juhtkonna nõupidamisel. “Analüüsime ja vaatame, millised need ettepanekud saaksid olla.”

Ministri hinnangul on vahemaid samas keeruline kehtestada, kuna täpselt pole teada, millist mõju tuulikud pika aja jooksul inimese tervisele võivad tekitada. “Uutel tuulikutel on müratase suhteliselt madal, küll aga häirib inimesi vilkumise ehk varjutuse efekt. Läheduses on suur objekt, mis liigub – see häirib alateadvust. Kuidas see tervisele mõjub – raske ütelda,” rääkis Tamkivi.

Sõnajalad tahavad järgmise nädala reedel 2,3 MW-se tuuliku raskeveokiga Taanist Nasvale ära tuua, et sobiva ilmaga see kohe ka püsti panna.

Nasvale Baltic Workboatsi tuulegeneraatori püstitamiseks on detailplaneering kehtestatud ja seda vahemaa piirnormide rakendamine ei mõjuta. Nasvale toodav tuulik on ainulaadne Eestis, Siemens 2,3 tüüpi tuulegeneraatoreid pole meie riigis seni veel ühtegi. See töötas Taanis meres test-tuulikuna vaid aasta ja enne Eestisse saatmist tehakse sellele põhjalik hooldus.

Maaomanikud võiksid talumistasu teenida

Oleg Sõnajalg on veendunud, et soovitava kahekilomeetrise vahe korral tuulikutest elamuteni ei leidu Eestis ühtegi sobivat tuulikukohta, kus kahe maja vahe oleks neli kilomeetrit. “Eesti ei ole nagu Siber, et on pikalt tühja maad. Meil on ikka majakene siin ja majakene seal. Samas ei tohi karistada neid inimesi, kes on huvitatud, et nende maale tuulikud paigaldataks.

Kogu maailmas on tuule-energeetikast ennekõike huvitatud maaomanikud. Nad saavad sealt maarenti. Meie oleme omalt poolt välja pakkunud sama lahenduse. Lisaks oleme veel välja käinud neile, kes tuuliku läheduses elavad, talumistasu maksmise. Ka naabritele, keda tuuliku töö häirib. Kui maksta inimestele talumise eest tasu, muudab see kohe “inetu vaatepildi” ilusaks,” arvas Oleg Sõnajalg.

Majandusminister Juhan Parts ütles BNS-ile, et tuulikute püstitamise eelduseks on keskkonnamõju hindamine. Tema sõnul on elamute ja tuulikute vaheliste piirnormide kehtestamise ettepanek tervitatav, kuid selliste normide kehtestamine seaks kahtluse alla keskkonnamõju hindamise tulemused. Sõltuvalt asjaoludest võiks keeld Partsi sõnul ulatuda kohati ka näiteks 20 kilomeetrini. Samas, kui inimene tahab endale näiteks lauda taha ehitada oma tuuliku, oleks kahekilomeetrine piirang liiast, lisas ta.

Tuulikute püstitamine merre maksab kordades rohkem

Oleg Sõnajalga huvitab see, kuidas Eesti täidab karmide piirangute kehtestamisel taastuva energia kohustuse. “Viie aasta pärast avastame, et meil tuleb maksta trahvi, mis on viis korda nii suur kui oli suhkrutrahv,” hoiatas Oleg Sõnajalg keskkonnaministrit. “Tuulikute püstitamine metsa on kulukas, kuid merre veelgi kallim. Sel juhul tuleb taastuva energia toetust vähemalt kahekordistada. See on miinimum. Meretuuleparkide rajamine on nii palju kallim ja nende ülalpidamine nii palju kulukam. Selleks tuleb saavutada ühiskondlik kokkulepe. Kui praegu räägitakse hoopis toetuste vähendamisest, siis merre tuulikute püstitamine on absurd,” pakkus Oleg Sõnajalg. Tema hinnangul oleks meretuulikute tasuvusaeg 50 aastat.

Kahekilomeetrise vahe idee tuli sotsiaalministrilt

Postimees kirjutas kolmapäeval, et sotsiaalminister Hanno Pevkur tegi eelmise aasta lõpus ettepaneku keelata tuuleparkide ehitamine elumajadele lähemale kui kaks kilomeetrit, põhjendades seda müra ja varjutuse mõjuga inimeste tervisele. Pevkur saatis keskkonnaminister Jaanus Tamkivile eelmise aasta lõpus vastava kirja.

Pevkur toetus Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste ettepanekule, mille järgi peavad kuni kahemegavatise võimsusega tuulikud olema eluhoonest vähemalt kahe kilomeetri, kolmemegavatised kolme kilomeetri ja kuni viiemegavatised nelja kilomeetri kaugusel. TTÜ toetus oma ettepanekus analüüsidele, mis koondasid peamiselt Suurbritannia ja Iirimaa tuuleparkide vahetus läheduses elavate inimeste kaebusi.

Küsitletud inimesed kurtsid müra ja tiivikute liikumisel tekkiva varjutuse halva mõju üle. See võib esile kutsuda unehäireid, peavalu, migreeni, peapööritust, väsimust ning ärevus- ja keskendumishäireid.

Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte juhi Ando Leppimani hinnangul tähendaks piirangute seadustamine tuulegeneraatorite püstitamise lõppu Eestis.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes