• Eesti

Euroopa kliimavolinik: 2050 aastaks on 100% taastuvenergiast toodetud elekter teostatav

Tuuleenergia blogi - eteap March 18, 2011

“Kui me ei räägi kogu energiatarbimisest, vaid ainult elektrienergia sektorist, siis ma arvan, et 2050 aastaks on meil Euroopas 100% taastuvenergia. Ma leian, et on see on täiesti teostatav,” ütles Euroopa Komisjoni kliimavolinik Connie Hedegaard EWEA 2011 konverentsil toimunud pressikonverentsil.

Euroopa Komisjon avalikustas äsja edenemiskava, kuidas muuta järgmise 40 aastaga Euroopa majandus kliimasõbralikumaks ja vähem energiat nõudvaks. Kliimavolinik Hedegaard põhjendas sellekohaseid kõnelusi vajadusega liikuda õiges suunas ning vältida energiasüsteemi liigset sõltuvust fossiilsetest kütustest. “Ma leian, et tuuleenergia tööstusharu mängib siin lähiaastatel väga olulist rolli,” lisas ta.

Edenemiskavas leitakse, et aastaks 2050 on võimalik Euroopas peaaegu täielikult lõpetada kasvuhoonegaaside emiteerimine, ning toonitatakse, et keskkonnasäästlikud tehnoloogiad on tuleviku Euroopa majanduse aluseks. Tegevuskava näitab ka kuidas enim heitgaase tekitavad sektorid – elektrienergia tootmine, tööstus, transport, hooned ja ehitus, ning põllumajandus – saavad eelolevatel aastakümnetel üle minna vähese CO2-heitega majandusele.

Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni (EWEA) tegevjuht Christian Kjaer juhtis sel nädalal Brüsselis toimunud tuuleenergia konverentsil tähelepanu, et kuna transpordi ja põllumajanduse sektorid eraldavad ka 2050. aastal veel kasvuhoonegaase, siis peab energeetikasektor selleks ajaks olema täielikult üle läinud süsinikuvabade tehnoloogiate kasutamisele. See aga vajab koheseid ja senisest konkreetsemaid otsuseid ning kokkuleppeid ehk teisisõnu täiendavaid õigusakte veel senise Euroopa Komisjoni koosseisu ajal.

“Kuna fossiilkütuste elektrijaamad töötavad 30-45 aastat, siis määravad tänased investeeringute otsused meie energialiikide kasutamise ja süsinikdioksiidi heitkogused aastaks 2050,” ütles Kjaer. “See tähendab, et saavutamaks süsinikuvaba energeetika sektorit aastaks 2050, ei tohiks teoorias pärast 2015 aastat süsinikku emiteerivaid elektrijaamu enam ehitada.”

Lisa EWEA ettepanekutest Euroopa Liidu energiapoliitikale saab lugeda raportis “EU Energy Policy 2050”, mis avalikustati sel kolmapäeval EWEA 2011 konverentsil. EWEA usub, et tuuleenergia üksi võiks 2050. aastal katta 50% EL-i energiavajadusest ning ülejäänud 50% tuleks teistest taastuvenergia tehnoloogiatest.

***

Euroopa Liit on alates 1997 aastast edukalt liikunud taastuvenergia suurendamise ja seeläbi ka kasvuhoonegaaside vähendamise ning energia julgeoleku ja EL riikide konkurentsivõime tõstmise poole. Täna toodab Euroopa umbes 20 protsenti oma elektrist taastuvatest energiaallikatest, järgmiseks kümneks aastaks on püstitatud selge trajektoor suurendamaks see number 34 protsendini, kusjuures 496TWh ehk 14% tarbimisest peaks tulema tuuleenergiast. Meetmed, kuidas sinna jõuda on nii meil kui mujal rakendatud, kuid 2009. aastal vastu võetud taastuvenergia direktiiv näeb ette ka barjääride eemaldamist taastuvenergia arengu teel ning siin on Eestil veel palju ära teha.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes