• Eesti

Maailma veepäev: tuuleenergia säästab vett

Tuuleenergia blogi - eteap March 22, 2011

Eestis pole puhta vee puudus probleemiks, kuid kui globaalsemalt vaadata, siis on veepuudus palju hävitavam keerdsõlm kui sõjad, haigused või finantskriis. Energeetikasektor on maailma suurim tööstuslik veekasutaja ning arvestades kasvavat elektritarbimist ning põuda põhjustavat kliimamuutusi, siis tuleb sel sektoril võtta ka vastutus vee kui väärtusliku ressursi hoidmisel. Tuuleenergia tööstus ei vaja peaaegu üldse vett ning kutsub poliitikakujundajaid seda arvesse võtma otsuste langetamisel, mis määravad maailma elektritootmise infrastruktuuri iseloomu järgnevateks aastakümneteks.

22 märts – maailma veepäev

Täna tähistatakse ÜRO algatusel maailma veepäeva, mis sel aastal keskendub kiirele linnastumisele ning sellega kaasnevale veemajanduse muutumisele. „Nagu täna ÜRO poolt rõhutati on veepuudus nüüdseks pakiline probleem paljudes maailma osades, ning kliimamuutus süvendab seda veelgi,” ütles Maailma Tuuleenergia Koja (GWEC) peasekretär Steve Sawyer. “Tuuleenergia saab anda märkimisväärse panuse maailma väärtuslikema veevarudele säilitamisele. Erinevalt enamikest teistest energiaallikatest, mis tarbivad tohutul hulgal vett, mida võiks kasutada palju produktiivsemalt inimeste ja põllumajanduse tarvis, siis tuuleenergia vett ei kasuta. ”

Tuuleenergia tootmine aitab aktiivselt vett säästa ning leevendada veepuudust

Sellekohase tulemuseni jõudis oma uuringus juhtiv tuulegeneraatorite tootja Vestas Wind Systems A/S. Kui tavalised fossiilkütused ja tuumaelektrijaamad, mis toodava 78% kogu maailma elektrienergiast, kasutavad vett nii jahutuseks kui energiakandjaks, siis tuuleenergia ei vaja praktiliselt üldse vett. Seepärast on tuuleenergia abil võimalik kokku hoida rohkem kui 2000 liitrit vett toodetud MWh elektri kohta. USA energeetika ministeeriumi hinnangul säästab 20% tuuleenergia osakaal USA elektrisüsteemis 2030. aastal 15 triljonit liitrit vett [1], mis vastab rohkem kui 9 miljoni USA kodaniku iga-aastasele vee tarbimisele [2].”

„Leevendamaks kliimamuutusi ei pea energiasektor muutuma mitte ainult CO2 vabaks, vaid ka oluliselt vähendama oma vee tarbimist. Tuuleenergia pakub jätkusuutlikku lahendust mõlemale väljakutsele” ütles Sawyer.

***

[1] DOE: 20% wind energy by 2030 – Increasing wind energy’s contribution to US Electricity Supply (2008)

[2] Based on 1,600 m3/person/year. Source: Pacific Institute http://www.worldwater.org/data.html

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes