• Eesti

Elektritootja käivitab Valge Ingli

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap April 26, 2011

Hiiu Leht, 26.04.2011

Eesti Energia (EE) Taastuvenergia ettevõtte tehnikajuht Valmar Ott ütles, et praegu liikumatult seisva Gendvind 150 ehk Valge Ingli asemele on kavas püstitada uus sama suur tuulegeneraator.

Valgeks Ingliks kutsutakse Eesti esimest kaasaegset tuulegeneraatorit, mis püstitati Tahkunasse saare taastuvenergia võimalusi uurinud Biosfääri kaitseala direktori Ruuben Posti (1944-2002) algatusel.

“Selleks, et takistada Eesti mõistes olulise sümboli hävimist ja rajada algselt kavandatud tuulejõu kasutust tutvustav ekspositsioon, omandas Eesti Energia AS tuuleelektrijaama koos opereerimisõigusega 2009. aastal,” selgitas Ott ning lisas, et mullu sai korrastatud tuuleelektrijaama territoorium ja pingestatud alajaam.

Praegu käivad jaama taas-käivitamise uurimis- ja projekteerimistööd. Kaalutakse olemasoleva, rohkem kui 15aastase ajalooga tuuleelektrijaama eksponeerimist avatuna maapinnal.

Tulevikus on Tahkuna tuuleelektrijaama võimalik külastada ning tutvuda lähemalt nii Hiiumaa kui ka tuuleenergeetika ajalooga, näha praeguseid ja vanu tuulejaama seadmeid, teha tutvust nende tööpõhimõttega.

Võimalik uus tuulegeneraator ei ületaks oma mõõtudelt ja võimsuselt olemasolevat.

EE pressiesindaja Maris Bachmann ütles, et uurimis- ja projekteerimistööd lõpevad 2011. aasta suvel, seejärel saab langetada otsuse projekti realiseeritavusest ja positiivse otsuse korral algavad ehitustööd juba tänavu sügisel.

Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuu ütles, et vallavalitsusel on väga hea meel, kui erinevad ettevõtjad näevad võimalusi Tahkuna poolsaare arendamiseks.

“Tuulegeneraatoriga tutvumise võimalus on Tahkuna tuletorni külastajate jaoks kahtlemata üks lisaväärtus,” kinnitas vallajuht.

Vald on külastajatele avanud Veeteede ametilt renditud Tahkuna tuletorni ning nagu mullu, etendub seal ka tänavu Theatrumi lavastatud “Tuulesaared”.

Tuuliku ajaloost

1994-. aastal alustas Biosfääri kaitseala Hiiumaa keskus direktor Ruuben Posti (1944-2002) algatusel töid Eesti esimese kaasaegse tuuleelektrijaama rajamiseks Tahkuna poolsaarele. Projekti rahastas tagastamatu abina Taani keskkonnaagentuur, 20protsendilise omafinantseeringu tagasid keskkonnaministeerium ja Eesti keskkonnafond. 150kW nimivõimsusega tuulegeneraator Genvind 150 käivitati 19. septembril 1997. Ühtlasi oli see ka Eesti esimene elektrivõrku ühendatud tuuleelektrijaam. Aastal 1998. tootis jaam võrku 333121 kWh elektrienergiat, mis, Hiiumaa oludes katab 30 pere elektrienergia aastatarbimise. Elektrit tootis generaator 2000. aastani. Kavas oli rajada ka muuseumihoone, milles eksponeeritaks infomaterjale ja tutvustataks keskkonnaaspekte. Kahjuks jäi enamus häid kavatsusi realiseerimata ning jaam seisati 2002. aastal pärast Hiiumaa looduskaitsetegelase ja projekti ühe algataja Ruuben Posti lahkumist.

Allikas EE

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes