• Eesti

Eesti langes globaalse energeetika jätkusuutlikkuse edetabelis

Maailma uudised - eteap November 17, 2011

BNS, 17.11.2011

Eesti langes Maailma Energeetika Nõukogu (WEC) poolt avaldatud globaalse energeetika jätkusuutlikkuse edetabelis aastaga 30 koha võrra 73. kohale, uuringus hinnatakse kokku 92 riiki.

“WEC lähtub hüpoteesist, et suure keskkonnamõjuga fossiilkütustel põhinev energeetika, mis panustab võimalikult odava energia pakkumisele ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik,” ütles WEC Eesti juhatuse liige Jaanus Arukaevu.

Edetabeli esiviisiku moodustavad Šveits, Rootsi, Prantsusmaa, Saksamaa ning Kanada. Esimesed kolm olid samal positsioonil ka aasta varem. Eesti lähinaabritest on Soome 11. kohal, Läti 15. kohal ning Leedu 28. kohal, selgus uuringust.

Eestist tagapool on ainult arengumaad, kus elanikel puudub ligipääs energiale ning naftariigid, kus ühiskond on üles ehitatud kodumaise energia ekspordituludele.

Uuringu andmetel on Eesti energiapoliitikal palju ühist just naftariikidega, sest varustuskindlus tagatakse kodumaise ressursiga. Samuti on energeetikal suur keskkonnamõju ning energiahinda hoitakse kunstlikult madalal.

Eesti puhul ei ole WEC-i hinnangul selline poliitika aga jätkusuutlik. Erinevalt naftariikidest ei ole Eesti energia eksporditulud piisavalt suured, et tagada uusi investeeringuid tootmisvõimsustesse ning ülejäägist subsideerida siseriiklikku energiatarbimist. Eestis sõltuvad uued investeeringud adekvaatsest energia turuhinnast ning seetõttu on Eestis ette näha energiahindade tõusu, selgus uuringust.

Lisaks liigodavale energiale on Eesti nõrkusteks varustuskindluse tagamine ainult tahkete fossiilkütustega ning vedelkütuste turu suhteliselt kehv toimimine. Eestile spetsiifiline probleem on ka vedelkütuste kallidus. Indeksi järgi on maailmas alla 20 riigi, kus bensiin on kallim kui Eestis ning peamine erinevus teistest on keskmisest suurem vedelkütuste hulgimüügi marginaal.

WEC-i koostatud pingereas hinnatakse riikide võimet tagada ühiskonna säilimiseks vajaliku energia kättesaadavus ja taskukohasus, samuti vaadatakse keskkonnamõju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes