• Eesti
  • English

Meretuul annab purjed uuele tööstusalale

Tuuleenergia blogi - eteap November 30, 2011

Meretuuleenergia võib osutuda innovatiivseks uueks tööstuseks, mis tekitades tuhandeid töökohti ja mahukaid investeeringuid annab Euroopale impulsi majanduskasvuks, räägiti teisipäeval Amsterdamis alanud maailma suurimal meretuuleenergia konverentsil – EWEA Offshore 2011. Lisaks majanduse hoogustamisele suudavad meretuulepargid pakkuda ka puuduolevad tükid Euroopa energiavarustuse ja kliimaküsimuste puzzles ning teha seda kõike meie kohaliku energiaressursi – tuule – abil.

Selle aasta lõpuks on Euroopas installeeritud meretuuleenergia võimsusi 4 GW ulatuses, ligi 6 GW on ehituses ning 17 GW on loataotluse protseduuridega ühele poole jõudnud, selgus konverentsil esitletud Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni (EWEA) raportist “Wind in our Sails”. Eesti vetes täna meretuuleparke pole, kuid arenduses on projekte koguvõimsusega üle tuhande megavati. Küll aga on Eesti ettevõtted võtnud aktiivse rolli sellesse tööstusalasse sisenemisel. Meretuuleparkide juures on lisaks tuulikute ja nende vundamentide valmistamisele tööd ka paigaldus- ja hoolduslaevadele, mille broneerimise järjekorrad ulatuvad täna kuni 36 kuusse. EWEA Offshore 2011 konverentsiga paralleelselt toimuval messil on esindatud ka Eestis tegutsev BLRT Gruppi kuuluv laevaehitaja BLRT Marketex, kes teatas, et on äsja sõlminud lepingu nelja 19.5 meetrise tuulepargikatamaraani ehitamiseks.

Eesti tuuleenergia klastrisse kuuluv BLRT Marketex valmistab neli laeva Ühendkuningriigi ettevõttele Sure Wind Marine Ltd, kes opereerib avamere tuuleparkide ja teiste avamereehitusega seotud ettevõtete teenendamiseks vajalikke laevastikke. „See on esimene suur leping BLRT Marketex-i jaoks tuuleparkide teenindamise vallas, tähistades uut arenguetappi meie firma jaoks. Me usume selle tööstusala arengupotentsiaali ja oleme uhked, et saame parima tulemuse saavutamiseks ehitada laevad tihedas koostöös kogenud operaatorite ja projekteerijatega,“ ütles Vladislav Markin, BLRT Marketex-i laevaehitusüksuse juht.

Kuigi üldine trend tundub olevat, et logistikakulude vähendamiseks transporditakse tuulikud ja vundamendid meretuulepargi tarbeks kohale otse tootmispaikadest, siis EWEA “Wind in our Sails” raport viitab, et Ida-Euroopa sadamate hinna konkurentsieelis võib seda trendi pidurdada või muuta. On Poola, Leedu, Läti ning Eesti sadamate otsustada, kas ja kuidas sellest võimalusest kinni haaratakse. Eesti sadamate potentsiaali uurib hetkel ka Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juures tegutsev tuuleenergia klaster. Meretuuleparkide ehitamiseks moodustuvad klastrid on EWEA värske raporti järgi uudne tendents, mis avaliku- ja erasektori koostööle kaasa aitab.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes