• Eesti
  • English

Tuulikust on saanud puhta energia sümbol

Tuuleenergia blogi - eteap November 11, 2011

Sisestades Google Image otsingusse inglise keelsed märksõnad clean, modern, renewable või wind energy on tulemuseks peamiselt pildid tuulikutest või tuuleparkidest, rääkis möödunud kuul Tallinnas toimunud tuuleenergia konverentsil Rootsi fotograaf Werner Nystrand, kes teeb tuuleelektrijaamadest ja nende ümbrusest imekauneid pilte.

Me kõik teame Pariisi ja Sydney linna sümboleid – Eiffeli torni ja ooperimaja. Puhta energia sümbolina tuntakse täna aga tuulikut. Neid sümboleid on lihtne joonistada ja seetõttu jäävad nad kergesti ka meelde ning kuigi sümbol ise ei sisalda tundeid või omadusi, seostavad inimesed nendega emotsioone ja väärtusi.

Kolmel mainitud sümbolil on midagi veel ühist – neid kõiki vihati alguses. Sydney ooperimaja arhitekt Jorn Oberg Utzon oli sunnitud minema eksiili Mallorcale. Alexandre Gustave Eiffel pidi torni ehitama selliselt, et aasta pärast maailmanäitust oleks see võimalik taas lahti võtta. Täna on nii Sydney ooperimaja kui Eiffeli torn aga ühed tuntumad ja armastatumad ehitised maailmas. “Need on kõige levinumad, ilusamad ja armsamad sümbolid, mis meil on. Võib olla ja loodetavasti juhtub sama ka tuuleenergiaga,” ütles Werner Nystrand.

Werner, kes tavaliselt keskendub oma töös arhitektuuri portreteerimisele rääkis, et teda hakkas tuuleenergia foto teemana paeluma Carl Linneause Lõuna-Rootsi reisiteemalise seinakalendri valmistamise käigus. “Tööd olid geograafiliselt piiratud Rootsi lõunaosaga ja ühe kuu pildiks soovisime kasutada vana tuuleveskit. Probleemiks oli aga, et alles oli jäänud vaid üks 300 aasta vanune tuulik Skånes ning see asus väikese linna keskel. Lõpuks otsustasime, et parem on kasutada midagi täiesti uut ja läksime jahtima ilusat moodsa “tuuleveski” pilti,” selgitas Werner.

Fotograafi vaatenurgast vaadates on võimsad ja lihtsad kujundid maastiku piltidel suurepärased elemendid. Werner kirjeldas tuuliku vertikaaljooni kui võimsate ja kütkestavatena samal ajal kui horisontaalsed liinid mõjuvad rahulike ja korrapärastena. Paindunud osad nagu tuuliku labad on dünaamilised ja väljendavad liikumist. Ta ütles ka, et kuigi hea pilt vajab pildistatavat on olulisem see, et pilt väljendaks rohkem väärtusi ja emotsioone kui mis on sõna otseses mõttes pildil. Sarnaselt Sydney ooperimaja ja Eiffeli torniga suhtleb suurepärane kujund ja annab edasi tundeid ning väärtusi mitmel eri viisil.

Werner Nystrand sündis 80-tel ja kasvas üles ühes Rootsi väga tihedalt asustatud maapiirkonnas. Tuulepargid on alati olnud osa teda ümbritsenud maastikust ning mõjuvad Werneri sõnul sama loomulikuna kui talu või istutatud puud, kus pole midagi uut ega imelikku. “See on lihtsalt aja ja aktsepteerimise küsimus,” märkis fotograaf. “Minu arvates on tuulikute liikumine graatsiline. Nad on puhtuse sümboliks rohelisemale ja paremale tulevikule, mis tegelikult on juba käes,” lisas Werner.

Werner Nystrandiga saab kontakti aadressil: werner@nystrandphotography.com

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes