• Eesti

Energiahindade tõusu piduriks energiaühisuse loomine

Eesti uudised, Tehnoloogiaarendus - etea detsember 16, 2011

Äripäev, Priit Kongo, 16.12.2011

Pole enam uudis, et energiaturu avanemine veidi rohkem kui aasta pärast toob kaasa seni riigi kontrolli all olnud energiahindade olulise tõusu. Uue mudeli järgi toimiv turg tähendab eratarbijale seda, et energia keskmine hind hakkab suurte sammudega liikuma maailmaturu hinna suunas, mis on pea kaks korda kõrgem meie praegusest elektrihinnast. See on olukord, mille ärahoidmiseks pole meil mitte midagi teha.

Võimalustest. Kindlasti ei tasu kaotada lootust, sest olukord pole väljapääsmatu. Esimene samm kerkivatele hindadele vastu astumisel on loogiline ja seotud energiatarbimise kontrollimisega ja säästlikuma eluviisiga. Juurutades targa maja lahendusi, on võimalik optimeerida energiakulu kuni 20 protsenti.

Järgmine on kallima energiamüüja vahetamine soodsama pakkuja vastu. Kodune elektritarbija saab vahetada oma olemasoleva energiamüüja teise ja odavama vastu. Selleks tuleb vormistada põhivõrgu haldaja juures energiamüüja vahetus ja võtta teine pakkuja, kes pakub loodetavasti soodsamat hinda. Energiamüüja vahetamine tundub keeruline, kuid tegelikult on see sama lihtne kui mobiilioperaatori vahetamine. Samas tuleb meeles pidada, et hinnavõit energiamüüja vahetusest on mõõdetav vaid protsentides.

Lisaks korteriühistule tuleb luua energiaühisus. Fundamentaalne ja palju olulisem samm on liitumine avatud energiaturuga soodsama energia ostmiseks. See eeldab küll jõulist pealehakkamist ja ettevõtjavaistu, kuid on tänapäeva nutikate IT-lahenduste maailmas kättesaadav väikestele tarbijatele.

Sarnaselt korteriühistutele tuleb luua energiamajandusühisused. Nii tekib piisavalt paljudest liikmetest konsolideeritud ostjad, kel tasub ise osta soodsat elektrilt reaalajas otse avatud turult. Energiamajandusühisuse kolm põhiülesannet on enda alla energiatarbijate koondamine, energiabörsilt elektri ostmine ja lisaks veel taastuvenergia tootmine.

Kui taoline ühisus suudab energiat säästa, lisaks ise toota 20–25 protsenti oma energiavajadusest ja osta energiabörsilt soodsalt ülejäänud vajamineva elektri, on ta sõltumatu tavalistest energiamüüjatest. See sõltumatus kajastub igakuisel arvel üle 50protsendilise kokkuhoiuna, mis on põhjendatav mitutpidi. Esmalt, säästes energiat kuni 20 protsenti. Energiaühisuses ise elektrit tootes 20–25 protsenti energiavajadusest lokaalsete tuule- ja päikesepatareidega ning kolmandaks, ostes ülejäänud vajamineva energia otse energiabörsilt soodsamalt kui tavakanalitest.

Nutikad lahendused. Energiaühisuse mudeli loomine on võimalik kaasaegse infotehnoloogilise lahenduse abil. Selle toimimiseks tuleb luua internetikeskkond, mis konsolideerib energiaühisuse liikmete tarbimise ja hakkab automaatselt otsima parimaid hindu, millega börsil energiat müüakse.

Praktikas registreeritakse selles internetikeskkonnas uus energiaühistu, sisestatakse süsteemi liikmed, ühistu aktiveeritakse ning saabki hakata energiaga hulgi kauplema. Süsteem aitab valida kõige parema hinnaga energiat, prognoosida ühistu tarbimist ja seeläbi planeerida järgmisi samme. Nutika tarkvaralahendusega saab liita ka kortermajade katustele paigaldatavad päikesepatareid või tuulegeneraatorid. Selle lahenduse pilootprojekt luuakse lähiajal Eestis Vormsi saarel ja seda kopeerida muudesse piirkondadesse on lihtne.

Ulme või reaalsus? Energiaturu avanemisega kaasnev hinnatõus võib olla 50 protsenti või rohkemgi. Valitsus prognoosib paanika ärahoidmiseks kuni 20protsendilist hinnatõusu. Keegi ei oska täpset numbrit ennustada. Fakt on see, et tõus tuleb ja tuleb suurelt. Et ebameeldiva muutuse valguses mitte masendusse langeda ja majapidamisest elektripirne mitte välja keerama hakata, tuleb võtta suund energiaühistu poole.

Selline nutikas energialahendus on niivõrd unikaalne kogu maailmas, et sellest võiks kujuneda Eesti uus hitt – ekspordiartikkel. Kallinevale energiale vastulöögi andmine on kogu maailmas väga oluline teema. Miks siis mitte olla nende lahenduste tegemises maailmas esirinnas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes