• Eesti

Euroopa Komisjoni energiategevuskava kaalub tuuleenergiat tuleviku võtmetehnoloogiana

Tuuleenergia blogi - eteap December 19, 2011

Euroopa Komisjon avaldas eelmisel nädalal energiategevuskava, kuidas muuta energiatootmine keskkonnasõbralikumaks ning vähendada Euroopa Liidu CO2-heidet üle 80%. Tegevuskavas kirjeldatakse näitlikke stsenaariume, kus on ühendatud neli põhilist CO2-heite vähendamise viisi (energiatõhusus, taastuvenergia, tuumaenergia ning süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine). Kava kõikide variantide puhul hakkab tuuleenergia tootma aastaks 2050 rohkem elektrit kui mis tahes muu tehnoloogia, jäädes 32% ja 49% vahemikku kogu EL-i energiatootmise osakaalus.

Tegevuskavas kinnitatakse, et energiasüsteemi CO2-heite vähendamine on tehniliselt ja majanduslikult teostatav. Eluliselt tähtsaks peetakse energiatõhusust ning taastuvenergiat ning soovitatakse teha investeeringuid varases etapis, sest siis lähevad need vähem maksma. Samuti rõhutakse sellele, et praegu tehtavad investeeringud sillutavad teed tulevastele soodsamatele hindadele.

Dokument tõestab ka, et kõrge taastuvenergia osakaaluga energiatootmise puhul (kattes 2050. aastaks 97% EL-i elektritarbimisest taastuvenergia ja 49% sellest tuuleenergiaga) on kogu energiasüsteemi kulud samad kui energiasüsteemi CO2-heite vähendamise mis tahes muu stsenaariumi korral.

Energiategevuskava on saanud ka kriitikat. Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni (EWEA) juht Christjan Kjaer ütles, et kava tegemisel on vaeva nähtud taastuvenergia fossiilkütustest või tuumaenergiast kallimana näitamisega. “Kõikides stsenaariumites leidub jahmatavaid eeldusi, näiteks, et nafta hind langeb aastaks 2050 tänaselt 100 dollarilt barreli eest 70 dollarile barreli kohta, avamere tuuleenergia maksab aastal 2050 sama palju kui praegu, tuumaenergia kulud vähenevad ning gaas ja CCS ei vaja infrastruktuuri järgmise 40 aasta jooksul,” ütles Kjaer. Ta lisas, et vaatamata katsetele tulemusi fabritseerida kinnitavad stsenaariumid, et tulevik on taastuvenergia päralt ja seda ilma suurema energiakuluta.

***

Taustaks:
Euroopa Liit avaldas 2011. aasta märtsis CO2-heite vähendamise üldise tegevuskava, mis hõlmab kogu majandust. Analüüsimisele võeti kõik sektorid – energiatootmine, transport, elamumajandus, tööstus ja põllumajandus. Komisjon on ka välja töötanud sektoripõhised tegevuskavad, millest viimane ongi kogu energeetikasektorile keskenduv 2050. aasta energiategevuskava.

Saavutamaks peaaegu CO2-vaba energiatootmist kirjeldatakse tegevuskavas vajalikku poliitikaraamistikku. Järgmistel aastatel käivitatakse poliitikaalgatused konkreetsetes energiapoliitikavaldkondades, alustuseks tehakse ettepanekud siseturu, taastuvenergia ja tuumaohutuse küsimuses.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes