• Eesti

Investorid mures taastuvenergia tuleviku pärast

Tuuleenergia blogi - eteap December 12, 2011

Neljapäeval, 08. detsembril Tallinnas toimunud taastuvenergia investorite ümarlauale kogunesid enamik Eesti taastuvenergia sektorisse investeerinud ettevõtted koos kohalike ja rahvusvaheliste pankade ja finantsinstitutsioonide esindajatega arutamaks olukorda, kus riik on erasektorilt tellinud taastuvenergial töötavad elektrijaamad ning nüüd otsib väljapääsu, kuidas nende eest vähem maksta.

Eesti Taastuvenergeetika Koja poolt korraldatud investeeringute õiguskindluse ümarlauas toimunud arutelude ja sõnavõttude fookuses oli riigi kava vähendada taastuvenergia toetusi, sealhulgas tagasiulatuvalt ehk ka juba töötavatele elektrijaamadele põhjendusega, et tootjate tootlused on muutunud tarbijatele koormavaks.

Maailma üha suurima puidu-graanulite tootja Graanul Investi juhatuse esimees Raul Kirjanen ütles, et taastuvenergia on tänaseks muutunud oluliseks majanduse osaks ja seda poliitiliste otsustega sisse-välja lülitada pole mõistlik. „Ma ei jaga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi optimismi, et kõik taastuvenergia projektid on ülitulusad, pigem tullakse ots-otsaga kokku,“ leidis Kirjanen. Küll aga peaks riik tarbijaid uute elektrijaamade turuletuleku kuludest säästma, sest on rida võimalusi taastuvenergiat toetada teistest allikatest, näiteks heitmekvoodi-kaubandusest.

„Täna on taastuvenergiaga seotud kulud lükatud kõik tarbijate kanda ja osa sellest ei lähegi taastuvenergia toetamiseks,“ ütles Kirjanen ning lisas, et see on inimestes tekitanud taastuvenergia suhtes protestivaimu. Ka Mae Juske Eesti Veskivaramu MTÜ-st rääkis, et ühiskond on ärritatud taastuvenergia tasudest, sest riik on selle fookuse tahtlikult sinna suunanud. Seetõttu on kogu taastuvenergia sektoril, just nagu üksiktarbija kinnimakstud majandusharul halb maine. Samas summad ei ole tegelikult väga suured ning neid saaks ka teistest allikatest tekitada.

Põhjamaade keskkonna investeeringute fondi (NEFCO) esindanud Solveig Nordström ütles, et tegu ei ole küsimusega, kas tootlused on liiga suured või liiga väikesed, vaid kas need on kaitstud. „Me räägime väga suurtest ja kapitalimahukatest investeeringutest ja kui need ei ole tasuvad, siis tekib oht, et neid ei saa korralikult ülal pidada. Seda võib näha mitmete teiste riikide suuremahuliste infrastruktuuri investeeringute puhul, kus opereerimine ja hooldamine sõltub toetustest,“ ütles Nordström.

Saaremaal kahte tuulikut omava Rootsi ühe suurima tuuleenergia tootja Eolus Ab vanemnõunik Ingvar Svantesson ütles, et tuuleenergia investeeringute puhul on toetuse suurusest tähtsam riiklike reeglite läbipaistvus, kindlus ja püsivus. „Muudatusi toetussüsteemis saab loomulikult teha, kuid muuta ei tohiks kehtivaid reegleid,“ sõnas Svantesson.

Ka pankade esindajad kinnitasid, et pole oluline kui palju reegleid muudetakse, vaid fakt, et seda tehakse. Martti Talgre SEB pangast ütles, et kui toetusi olemasolevatele tuuleparkidele praegu näiteks 5% vähendatakse, siis kuidas teada, et kahe aasta pärast seda jälle ei tehta.

Ümarlaual viibijad väljendasid ka kahtlust kas tulevikus taastuvenergiasse üldse investeerida julgetakse, kuna investeerimiskliima on viimase pooleteise aasta jooksul tekkinud ebakindluse tõttu juba kahjustada saanud ning paljud projektid ootele pandud.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes