• Eesti

Seidla tuuleveskis toimus väiketuulikute planeerimise mõttekoda

Tuuleenergia blogi - eteap January 11, 2012

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni all tegutsev tuuleenergia klaster kutsus sel nädalal Seidla tuuleveskis kokku mõttekoja, et jõuda erinevate osapoolte vahel ühiste arusaamisteni väiketuulikute planeerimise küsimustes. Kohale tuli oodatust rohkem inimesi ning esindatud oli nii suur hulk kohalikke omavalitsusi ja planeerijaid, kui ka väiketuulikute müüjad ja Eesti oma väiketuuliku tootja Konesko. Osalejaid oli nii Tallinnast, Tartust kui ka Harju-, Pärnu- ja Hiiumaalt.

Üritusel vahetati siinseid kogemusi väiketuulikute planeerimise alal ning tuuleenergia klastri arendusjuht Criss Uudam tutvustas kuidas see on lahendatud teistes riikides. Uudami sõnul tundub kõige paremini toimivat Suurbritannia loodud väiketuulikute sertifitseerimise süsteem, kus kontrollitakse tuulikute ohutust, vastupidavust, energiatootlikkust ja müra.

Teel Seidla tuuleveskisse külastasid väiketuulikute huvilised ka Raasiku valla Igavere külas asuvat ning väiketuulikute edasimüüjale Bakeri OÜ-le kuuluvat 1kw tuulikut.

Kui väiketuulikud hajaasustustes ei tekita osalejate hinnangul suuremaid probleeme, siis tihedama asustusega asukohas tuleb naabrite suhtumise ja väiketuulikute mõjudega juba palju rohkem tegemist teha. Kahjuks ei ole aga Eestis ja ka paljudes teistes riikides välja kujunenud ühist praktikat, kuidas kohalikud omavalitsused oma elanike väiketuulikute paigaldamissoove käsitlema peaksid. Ka ei ole seadustest lihtne leida täpseid juhiseid, mida igal pool samamoodi tõlgendataks. Nii juhtubki, et mõnes kohas öeldakse 1kw tuuliku kooskõlastamise peale, et ärge iga masti pärast ametnikke tülitage, kuid teises paigas soovitakse samas olukorras algatada keskkonnamõjude hindamine.

Mõttekoda läbi viinud HeiVäl Consultingi konsultant Kaido Väljaots jagas pärast sissejuhatavaid ettekandeid ja mõttevahetusi  osalejad töögruppidesse, kes ühise mõttetöö käigus proovisid leida sujuvamaid ja ühtsemaid planeerimise lahendusi. Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatav tuulenergia klaster plaanib mõttekoja tulemused lähiajal ka kokku koondada ning laiemale ringile tutvumiseks saata.

Et tuulest saadav energia pole iseenesest uus asi, siis oli mõttekoja toimumiskohaks valitud 18.sajandist pärit ning tänaseks taastatud Seidla mõisa tuuleveski, kus ka täna jahu tehakse. Hollandi tüüpi tuulik on haruldane, kuna teist sarnast kogu sisseseadega komplektselt säilinud ja oma autentse välisilme säilitanud tuu­likut mandri-Eestis ei kohta. Veski peremees Hannu Lamp andis kohaletulnutele ülevaate paiga ajaloost ning näitas ka tuuliku sisemust. Päeva jäi meenutama ka omast jahust iseküpsetatud leib – ikka selle tuuleenergia abil.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes