• Eesti

Kui palju lisandus tuuleparke 2011. aastal Euroopas ja mujal maailmas?

Tuuleenergia blogi - eteap February 7, 2012

Eelmisel aastal installeeriti kogu maailmas veidi üle 41 000 MW uusi tuuleenergia tootmisvõimsusi, millest Euroopasse ehitati 9 616 MW, selgub sel nädalal avaldatud Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni (EWEA) ja Maailma Tuuleenergeetika Nõukogu (GWEC) raportitest. Tänaseks on tuuleenergia kasutusel umbes 75 riigis, kellest 22 puhul ületab tuuleparkide koguvõimsus 1 GW taset.

Euroopas mullu ehitatud elektrijaamadest oli 21% tuulepargid

EWEA hinnangul oli eelmise aasta lõpu seisuga EL liikmesriikide tuuleparkide koguvõimsuseks 93 957 MW, mis on piisav, et toota 6,3% ELi elektrist (204TWh). Esindades 21,4% kõikidest uutest võimsusest oli tuuleenergia kasv eelmisel aastal väga sarnane 2010. aastaga (9 648 MW).  Tuuleenergia tööstust on saatnud 15,6%  keskmine aastane kasv viimase 17 aasta jooksul (1995-2011).

Kui Prantsusmaa ja Hispaania tuuleenergia arenguid tabas mullu tagasilöök, siis stabiilset kasvu jätkasid Saksamaa ja Rootsi maismaa- ning Suurbritannia meretuuleparkide rajamisel. Uute tegijatena paistis silma Rumeenia, kes rohkem kui kahekordistas eelmisel aastal oma tuuleenergia võimsusi 462 MW-lt 982 MW-le. Euroopa riikidest on enim tuulikuid endiselt Saksamaal,  kellele järgnevad Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Suurbritannia. Eestis oli 2011 aasta lõpuks paigaldatud elektrituulikuid 184 MW ulatuses.

Kui vaadata kõiki taastuvenergia liike, siis oli möödunud aasta kõikide aegade rekordaasta – 71.3% ehitatud elektrijaamadest olid Euroopas taastuvenergia omad. Nii diislikütusel kui ka tuumaenergial töötavaid elektrijaamu mullu rohkem suleti kui ehitati juurde. Kokku on Euroopa Liidus käigusolevaid elektrijaamu võimsuses 896 GW, millest tuulepargid moodustavad 10.5%.

Rohkem infot Euroopa tuuleenergia arengute kohta leiab EWEA raportist Wind in Power, 2011 statistics.

Tuuleenergia levib üha enam Ladina-Ameerikasse, Aafrikasse ning Aasiasse

Juba teist aastat järjest on enamik uutest tuuleenergia tootmisvõimsustest installeeritud väljaspool OECD riike ning uued turud Ladina-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias veavad tuuleenergia kasvu, selgub GWEC’i värskest tuuleenergia raportist. Hiina tugevdas oma positsiooni maailma kõige rohkem tuuleenergiat kasutusele võtva riigina, installeerides 2011. aastal ligikaudu 18 ooo MW, mis on rohkem kui kõik Euroopa Liidu riigid ning USA kokku. Ka kumulatiivses arvestuses on Hiina esikohal omades tuuleenergia võimsusi ligikaudu 63 000 MW ulatuses. Aasia riikidest paistis tuuleenergia arendamises mullu silma ka India, kes ehitas üle 3000 MW uusi tuuleparke ning kes plaanib järgmise kolme aasta jooksul installeerida kuni 5000 MW.

Hea tuuleenergeetika aasta oli ka Ladina-Ameerikas, kus eestvedajaks üle 1GW piiri ületanud Brasiilia, ning Kanades, kus eelmise aasta lõpuks oli installeerinud üle tuuleenergiat 5GW.

Allikas: GWEC raport Global Wind Statistics 2011

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes