• Eesti

Narvas valmib maailma esimene tuhaväljale rajatud tuulepark

Eesti uudised, Tehnoloogiaarendus, Tuuleenergia - eteap March 14, 2012

Äripäev, Tööstuse eri. 14.03.2012

Kunagi lauldi tuhaväljade tuulest. Peagi paneb see tuul käima Narva tuulepargi, mis rajati Balti Soojuselektrijaama põlevkivituha väljale.

ASi Eesti Energia Taastuvenergia Ettevõtte projektijuht Hannes Verlis märkis, et Narva tuulepark on teadaolevalt maailma esimene tuhaväljale ehitatud tuulepark. Selles on 17 tuulejõujaama nimivõimsusega 2,3 megavatti. Tuulepargi koguvõimsus on 39 megavatti.

Esimene hüdrotuhk pumbati Balti Soojuselektrijaamast sellele, nüüd tuuleparki kandvale tuhaväljale 1960. aastal, viimane 1987. aastal. Tuhaväli suleti ja haljastati 2008. aastal.

“Et kasutult seisnud maad taaskasutada, tuli mõte ehitada sellele tuulepark. Ega jäätmehoidla maaga midagi muud eriti teha olegi,” selgitas Verlis. “Loomulikult viidi läbi ka tasuvusuuringud – Narva tuulepark suudab aastas toota 90 gigavatt-tundi elektrienergiat.”

Kõigepealt mõõdeti kohalikke tuuli. Et kas need ikka sobivad tuulepargile. Sobisid. Parajat tuult jätkub. Tuhaväli on lage, selle ümber ei kasva tuult tõkestavaid kõrgeid puid. Asustus paikneb mõistlikus kauguses. Lisaks pole Narva tuulepargil ülekandevõrguga liitumise probleeme, sest see asub ju sealsamas.

Geoloogid selgitasid välja, et tuhakiht on keskmiselt kakskümmend meetrit, kõige paksemas kohas 26 meetrit ja kõige õhemas 15 meetrit paks. On kivikõvu kihte, millele hakkab peale vaid piikvasar, on körditaolisi.

Järgnesid renoveerimis- ja ettevalmistustööd. Tuhaväli kuivendati ja tasandati. Rajati tuha neutraliseerimise sõlm. Laiendati ja tugevdati kolmeteistkümnest settebasseinist jäänud teid ja rajati uusi, paigaldati kaableid ning nõnda edasi.

Ainulaadne pinnas. Narva tuulepargi projekteeris, tuulejõujaamad tarnis ja paigaldas, sõnaga – tegi koos Eestist palgatud allettevõtjatega kõik kuni liitumispunktini meilgi hinnatud saksa firma Enercon GmbH.

Puurvaiadel vundamentides ja tehases valminud tuule-jõujaamade ehitusplatsil kokkumonteerimises ei ole iseenesest midagi põhimõtteliselt uut, küll aga pinnases, millele Narva tuulepark ehitati.

Kui tavalisele pinnasele rajatakse tuulejõujaamad igal pool enam-vähem ühte moodi, siis tuhal töötamiseks kogemused puudusid. Tarvis läks erilahendust. Tuli ju siingi tagada tuulejõujaamade stabiilsus, välistada võimalikud riskid. Tuulejõujaamade stabiilsuse tagavad läbi kogu tuha-kihi paepinnasesse ulatuvad puurvaiad.

Vundamentide rajamisele läks puurvaiade paigaldamise tõttu küll rohkem aega ning need tegid vundamendid mõnevõrra kallimaks, ent eks ole just julge hundi rind rasvane.

Vundamente hakati tegema eelmise aasta veebruarikuus. Järgnes tuulejõujaamade montaaž ja selle aasta veebruaris olid kõik seitseteist püsti. Edasi tulid ülekontrollimised ja häälestamised, testid ja proovikäivitamised.

Eesti Energia leping Enerconiga lõpeb 31. mail. Selleks ajaks peab Narva tuule-pargi toodang võrku jõudma.

Tuulepark kui patukahetsus.

“Narva tuulepark ei ole mitte ainult majandus-, vaid ka maineprojekt,” nentis Verlis. “Fosiilkütuse jääkidel toodetakse rohelist elektrit.”

Ent põlevkivituhk oli, on ja jääb. Eestil on tohutud põlevkivituha varud. Neid lõpuni ära kasutada ei õnnestu vist kunagi. Pealegi annavad põlevkivielektrijaamad ja põlevkivikeemia ettevõtted iga päev tublisti lisa. Ühe kahetoalise Mustamäe või Lasnamäe tüüp-korteri varustamisele elektrienergiaga lisandub iga kuu 200 kg põlevkivituhka. Põlev-kivituhka kasutatakse happeliste põldude lupjamiseks, ehitusplokkide tootmiseks ja teedeehituses, seda müüakse jne.

Hea, et Eesti Energia tarbetuks muutunud tuhaväljale otstarbe leidis. Hea, et Narva tuulepark keskkonnasõbralikult elektrienergiat tootes hoiab aastas ära ligi 120 000 tonni süsihappegaasi emissiooni.

Balti Soojuselektrijaama tuhaväljale ehitatud tuule-pargi toodangust jätkub Tartu-suurusele linnale ehk 35 000 keskmise elektritarbimisega perele.

Mis on mis Narva tuulepark

Tuulepargi territoorium: 330 ha

Koguvõimsus: 39 MW

Tuulejõujaamu: 17

Tuulejõujaama mark: E82

Tuulejõujaama nimivõimsus: 2,3 MW

Puurvaiu ühe tuulejõujaama all: 14

Puurvaia pikkus: 30 m

Tuulejõujaama kaal (koos vaiade ja vundamendiga): 2500 t

Tuulejõujaama kõrgus (tiivikulaba tipuni): 149 m

Tuulepargi tootlikkus (aastas): 90 GWh

ALLIKAS: AS EESTI ENERGIA

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes