• Eesti

Aprillis kasvas Eesti elektritarbimine aastatagusega võrreldes 3%

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap May 28, 2012

BNS, 28.05.2012

Eleringi pressiteade

Aprillis tarbiti Eestis võrreldes mullusega 3% enam (659 GWh) elektrit. Enim, 11% võrra kasvas vabaturult elektrit ostvate suurtarbijate tarbimine, jaotusvõrkudega liitunud klientide kasvuks jäi 3%.

Elektrit toodeti Eestis võrreldes eelmise aasta aprilliga 2% vähem. Langust mõjutas võrreldes kodumaiste tootmisallikatega soodsama hinnaga toodetava hüdroenergia koguste kasv nii Norras, Rootsis kui ka Lätis. Siiski ületas elektritootmine tarbimist 16% võrra ning Eesti oli tavapäraselt eksportiv elektrisüsteem. Taastuvelektri kogused on aprillis võrreldes aastataguse ajaga kasvanud ligi 52%, seda eelkõige biomassist toodetud elektri koguste samas suurusjärgus suurenemise tõttu (52% võrra), aga ka tuulest toodetud elektrienergia toodangu kasvust. Tuuleenergia koguste tõusu tõid lisandunud tootmisvõimsused Aseriarus ning Tuhavälja tuulepargis, samuti soodsad tuuleolud – näiteks Pakri ning Virtsu EMHI mõõtepunktides olid päeva keskmised tuulekiirused tänavu 19% kõrgemad kui möödunud aasta aprilli s.

Eleringi poolt koostatud kogu taastuvenergiast toodetud elektrienergia prognoosist 2012. aastaks (1400 GWh) on nelja kuuga täidetud 37%, sh on tuuleenergia prognoositud kogusest (540 GWh) täidetud 27% ning biomassi prognoosist (ligi 800 GWh) on täidetud 47%.

Lätis oli hüdroenergia tase kevadisest suurveest tingituna jätkuvalt kõrge ning võrreldes märtsiga kasvas tootmine Daugava hüdroelektrijaamade kaskaadil 169%. Selle tulemusena oli Läti aprillis sarnaselt Eestiga eksportiv elektrisüsteem.

Leedus langes aprillis aastatagusega võrreldes elektri tootmine 25% ning selle põhjuseks oli peamiselt madalama hinnaga Läti hüdroenergiast toodetud elektri impordivõimalus. Kuu kokkuvõttes võimaldas Leedu kogutootmine aprillis katta vaid 23% riigi elektritarbimisest. Kolmandatest riikidest importis Leedu 39% ulatuses, mis on võrreldes möödunud kuudega oluliselt vähenenud (märtsis oli vastav näitaja ligi 65%). Eestist imporditi elektrit 23% ulatuses koguimpordist ning ülejäänud osas imporditi elekter Lätist.

Eesti elektrikaubanduse koguekspordist moodustas eksport Leetu 45%, Lätti 41% ning Soome 14%. Elektrikaubanduse koguimpordist moodustas import Soomest 48%, import Lätist 44% ning Leedust 8%.

Elektrisüsteemi aprillikuu täispika kokkuvõttega on võimalik tutvuda siin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes