• Eesti

Intervjuu Hannes Tamjärvega

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap May 19, 2012

Eesti Päevaleht, 19.05.2012

Laupäevases Eesti Päevalehes ilmus intervjuu Hannes Tamjärvega – teemadeks kool, ahnus ja taastuvenergia. Siinkohal toome välja Hannes Tamjärve vastused tuuleenergiat puudutavatele küsimustele. Tervet intervjuud saab lugeda loo lõpus viidatud linglit.

Mis teid 2005. aastal tuuleenergeetikaga tegelema ajendas?

Esiteks, Hansapank oli mult ära ostetud ja ma polnud osanud selle rahaga midagi peale hakata. Teiseks oli instinkt, positiivne eelarvamus: olin lugenud pealkirju kaugemal Euroopas toimuvast. Võib öelda, et see oli laiem filosoofia, mis mind investeerima ajendas, kuigi tol ajal poleks ma suutnud seda filosoofiatki õieti kirjeldada. Esimesed sammud sai tehtud tunnete põhjal. Eks ajapikku hakkasin asjast ka täpsemalt aru saama ja oskaks nüüd tagantjärele põhjendada küll, miks see oli loogiline samm.

Mis teie tuuleenergeetika investeeringuga juhtuks, kui Partsi ettepanek jõustuks?

Kuna investeeringud on suured – nii eurodes kui ka tonnides siis võimalusi nende mujale viimiseks ei ole, kuigi naabrite juures on tingimused palju soodsamad. Päris pankrotiohtu ma meie ettevõttel ei näe. Suurem kahju on teistsugune. Tagasiulatuvast muutusest ei võidaks eriti keegi: on ju välja arvutatud, et elektriarve väheneks 1,2%. Samas oleme pakkunud lahendusi, mis langetaksid tarbija elektriarvet veelgi enam ja säästaksid ka ettevõtjaid tagasiulatuvast kärpest. Näiteks lõpetaks põhjendamatu toetuste maksmise Narva elektrijaamade puitu raiskavale energiatootmisele.

Majandusministeeriumi kogu argumentatsioon põhineb väitel, et neil on konkurentsiameti analüüs, mis tõestab, et taastuvenergeetikute tootlused on liiga kõrged. Aga seda analüüsi pole avalikustatud. Samas tegi hiljuti audiitorfirma PwC oma analüüsi, mis näitas, et keskmine tootlus on 7,9%, kusjuures kõige kõrgem tootlus on Narva elektrijaamas, 17,9%, ja paljude väiksemate tootjate tootlus on negatiivne.

Kui mittetaastuvaid energialiike ei toetataks väga palju rohkem kui taastuvaid ehk teiste sõnadega, kui kõigil energialiikidel lastaks turul võrdselt konkureerida, ei vajaks taastuvenergeetika mingeid toetusi.

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes