• Eesti

Konesko valmistub Euroopat vallutama

Eesti uudised, Energiakaubandus - eteap May 22, 2012

Järva Teataja, 22.05.2012

Konesko kodutarbetuulikut TUGE® 10 ootab alates juulist kuuekuune katseaeg Saksamaal, mille edukas läbimine avab Euroopa turud.

Koerus tegutsev metalliettevõte Konesko tahab esimesed omatooted, väikemajapidamistele mõeldud tuugenid TUGE® 10 ja TUGE® 20 EAS-i eksporditoetuse abiga Euroopa turule viia.

Täpsemalt on välja sihitud Skandinaavia maad, Inglismaa, Saksamaa, Poola ja Baltikum.

Et Konesko väiketuulikut saaks Euroopa riikides ka elektrivõrku ühendada, tuleb sel läbida kuue kuu pikkune katseaeg Saksamaal.

Väiketuuliku ohutusstandard, mis väljastatakse pärast edukat katseaega, on Konesko tuulegeneraatorite projektijuhi Indrek Gregori kinnitusel praegu vaid kolmel Euroopa tootjal. «Ühtegi «hiinlast» sinna testima ei viida, need ei kesta,» viitas ta Hiinas toodetud tuugenite kehvale kvaliteedile.

Ettevõtmine on kulukas. «Sõltumatu osapool testib kuus kuud, selle aja eest tuleb maksta väljaku renti. Kui viga leitakse, tuleb see parandada ja kuus kuud algab algusest,» selgitas Gregor.

Et Koneskol on selja taga seitse kuud kestnud katsetust tugevas Saaremaa rannikutuules, Gregor toote vastupidavuses ei kahtle.

Huvi Konesko tuugenite vastu on ka Eestis suur. Esimene Eestisse müüdud 10 kW võimsusega tuulik sai eelmisel reedel Paldiski lähistele püsti, tänavu tahab Konesko Eestis püsti panna veel 14 tuulegeneraatorit. Praegu on koostamisel kuue tellija projektid.

7. mai, kui avanes meede taastuvenergia toetuse saamiseks, oli Koneskos erakordne päev. «Võtsin telefoni hommikul kätte ja õhtul panin lauale, kokku oli paarsada huvilist,» ütles Gregor muheledes.

Kõigile KredExi toetusraha ei jätku. Kui mitme toetuse saajaga saab ostu-müügilepingu sõlmida, selgub kuu lõpuks.

Huvi kasvule on kaasa aidanud kaks Koneskost sõltumatut tegurit. Esmalt valasid Konesko veskile vett hiinlased: kui veel aasta algul oli Hiina päritolu ja Konesko tuuliku hinnavahe 10 000 eurot, siis hiinlaste hinnatõus on vähendanud vahe umbes 1500 eurole. Samas on mujal Euroopas toodetud tuugenid Konesko omadest üle 10 000 euro kallimad.

TUGE® 10 võtmed-kätte-hind on 35 000 eurot (lisandub käibemaks), mis sisaldab juba ka vundamenti, paigaldust ja nõuetekohast võrguinverterit.

Teine soodus asjaolu on elektrituru avanemine järgmisel aastal. «Elektri hind tõuseb kindlasti,» ütles Gregor. Samas tootis Konesko katsetuulik Nasvas ühe kuuga 4500 kW/h energiat ehk sama palju, kui keskmine majapidamine tarbib aasta jooksul.

Eestis müüdavatest tuugenitest on Gregori kinnitusel Konesko oma ainus, mis vastab 10 kW võimsusklassis jaotusvõrgu nõuetele. Kasulik on see isegi võrguühenduseta, kui osa energiast suunata hoone kütmiseks. «See lahendus sobib ideaalselt näiteks siseruumides tegutsevatele kalakasvatustele, kus vee kütmiseks läheb tohutu energia,» ütles ta.

Konesko juhatuse nõunik Alvar Hirtentreu tunneb heameelt, et ettevõttes ei valminud ainuüksi uus toode, vaid et selle väljaarendamine on loonud ka täiesti uue üksuse. «Meil on moodustunud tehniline teenistus, kes konstrueerib ja täiendab ning hakkab uusi tooteid välja mõtlema,» selgitas ta.

Ainult tuugenite tootmisega tegeleb praegu kaheksa meest, lisaks valmib kilbihallis juhtimisautomaatika ja Põltsamaa tehasest tuleb mast.

Konesko toodab ise ka tuulikute generaatorid ja pööramissüsteemi, vaid inverter on Taani toode. Klaasplastist tiiviku labad ja korpuse detailid valmistab Konesko vormide järgi Eesti ettevõte Koriks-Fiiber. «Kui meie mahud suuremaks lähevad, pole välistatud, et hakkame ka klaasplastist detaile tootma,» märkis projektijuht Indrek Gregor.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes