• Eesti

Majanduskomisjon täiendas elektrituruseadust

Eesti uudised - eteap May 17, 2012

BNS, 17.05.2012

Riigikogu majanduskomisjon viis järgmisel aastal elektrituru täielikku avanemist sätestava elektrituruseaduse eelnõusse sisse paarkümmend parandusettepanekut, millest kõige olulisemad muudatused puudutavad tarbijate paremat teavitamist ja nende tarbijaõiguste tõhusamat kaitsmist.

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Arto Aas ütles BNS-ile, et seaduse jõustudes pannakse võrguettevõtjale ja müüjale kohustus teavitada tarbijat lepingutingimuste muutmisest koos tarbijale esitatava arvega. “Praegu piisab selle teabe avaldamisest üleriigilises ajalehes, mida aga kõik tarbijad ei pruugi märgata,” märkis Aas.

Aas lausus, et lisaks suurendatakse tarbijate kaitsust kütteperioodil ehk siis 1. oktoobrist kuni 30. aprillini. “Ettepaneku kohaselt laiendatakse füüsilisest isikust tarbija õigust olla makseraskuste korral talveperioodil kaitstud elektri väljalülitamise eest ka juhul, kui tema muul kütuseliigil tugineva küttesüsteemi tööshoidmiseks on elektritarbimine vajalik,” sõnas Aas.

“Muud kütuseliiki tarbiv küttesüsteem peab ka olema see põhiliselt kasutatav süsteem, millega köetakse,” lisas ta.

Aas märkis, et ühe muudatusena täpsustatakse tarbijakaitseameti rolli tarbijavaidluste lahendamisel. “Üheks vaidluste lahendamise kohaks saab tarbijakaebuste komisjoni, kelle pädevus on lahendada tarbija ja kaupleja vahelisi vaidlusi,” märkis Aas. “Komisjon tegeleb nende vaidlustega, mida pooled ei ole suutnud lahendada kokkuleppe teel ja kui vaidlusaluse kauba või teenuse väärtus on 20 või enam eurot.”

Eelnõu sätestab ka olulisema punktina üldteenuse mõiste – kui elektritarbija ei ole turu avanemise tähtpäevaks endale uut elektrimüüjat valinud ja temaga lepingut sõlminud, hakkab ta automaatselt elektrit ostma üldteenuse korras.

Tarbijatel on edaspidi võimalik elektri müüjat vabalt valida sõltumata sellest, millise võrguettevõtja kliendid nad on. Turu avanemine puudutab elektrienergia ostmist, võrguteenuse tasu jääb ka edaspidi konkurentsiameti hinnaregulatsiooni alla.

Elektrituru täielik avanemine ja elektrituruseaduse muudatused tulenevad Eesti liitumislepingust Euroopa Liiduga ning teistest energiasektorit reguleerivatest direktiividest.

Komisjoni otsuste kohaselt toimub eelnõu teine lugemine riigikogu täiskogus 30. mail ja seadus on planeeritud vastu võtta selle aasta 6. juunil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes