• Eesti

Pentus: taastuvenergia toetus Narva elektrijaamadele võiks lõppeda

Eesti uudised - eteap May 16, 2012

BNS, 16.05.2012

Keskkonnaminister Keit Pentuse sõnul võiks riik lõpetada taastuvenergia toetuse maksmise Eesti Energia Narva Elektrijaamadele tuleva aasta algusest, samuti võiks tema hinnangul põlevkivi kaevandamistasu üle vaadata, et motiveerida kaevandamise kadusid vähendama.

Peaministri ülesannetes Pentus ütles kolmapäeval riigikogu liikmete küsimustele vastates, et taastuvenergia toetuste väljamaksetest nii tänavu kui ka mullu esimeses kvartalis läks “lõviosa” Eesti Energia Narva Elektrijaamadele, kus põlevkivi ja puitu koos põletatakse.

“Ja eks see ongi otsustamise koht, kas on põhjust seda pikendada veel või mitte,” ütles Pentus. “Kehtiva seaduse järgi 1. jaanuarist 2013 selle täiendava toetuse maksmine puidu põletamisele põlevkiviahjudes peaks lõppema ja ma arvan, et see on igati mõistlik lahendus. Iseenesest ei ole vaja mingisugust seadusemuudatust selleks, et puidu põletamisele põlevkiviahjudes enam peale ei makstaks, piisaks majandusministri määruse muutmisest.”

Taastuvenergia toetuste maksmise lõpp Narva elektrijaamadele tooks Pentuse sõnul kaasa kohe elektriarvete vähenemise paari protsendi võrra. “Ma arvan, et see on mõistlik võimalus ja seda võiks kasutada,” ütles Pentus.

Pentuse sõnul tuleks võimalikult ruttu teha otsus, et 2007. aastal kehtestatud taastuvenergia toetamise süsteem uutele ja täiendavatele taastuvelektri tootmise võimsustele enam ei laiene, nii et mindaks üle täiendavate võimsuste puhul tarbijat vähem koormavale süsteemile. “Ausalt öeldes oleks võinud selle otsuse teha juba mõni aeg tagasi,” ütles Pentus. “Viimase paari aastaga on need makstavad toetused, tarbijate elektriarvete kaudu makstavate toetuste summad, oluliselt kasvanud.”

“Süsinikdioksiidikvoodi müügi tulu [kasutamine] investeeringutoetuste maksmiseks võiks olla üks väga tõsiselt võetav allikas, et tarbijad enam seda koormust kandma ei peaks,” ütles Pentus.

Vastates küsimusele võimaliku täiendava ressursimaksu kehtestamise kohta, ütles Pentus, et põlevkivi kaevandamisele kehtib praegu ressursimaksuna kaevandamistasu.

“Kui me vaatame näiteks põlevkivi kaevandamisel endiselt tekkivaid kadusid ja seda, et kaevandamisel need kaod ei ole vähenenud, vaid pigem on kaod endiselt väga suured ja suurenemas, siis tõenäoliselt on põhjendatud ressursimaksu ülevaatamine just selle nurga alt, et me sunniksime selle väga väärtusliku maavaraga ümberkäijad seda vara võimalikult efektiivselt ära kasutama,” ütles Pentus. “Aga täiendava või uue maksu sisseviimine ei pruugi olla põhjendatud.”

Kommenteerides võimalikku toetuste vähendamine juba tehtud taastuvenergia investeeringutesse, ütles Pentus, et muudatused võiksid sündida üksnes turuosaliste heakskiiduga. “Oleme valitsuse tasemel oma hea valitsuspartneriga kokku leppinud, et kui majandusministril on võimalus turuosalistega läbi rääkida ning jõuda ühisele arusaamale ja kokkuleppele ning see on turuosalistele vastuvõetav, et muudatus tehakse, ainult sellisel juhul on see muudatus võimalik läbi viia,” ütles Pentus. “Kui sellist kokkulepet võimalik teha ei ole, siis jõuga tagantjärgi riik reegleid muuta ei saa.”

Pentuse sõnul on maksumaksjad tõenäoliselt endale teadmata fossiilset ja saastavat elektritootmist mastaapselt toetanud aastaid ja teevad seda praegugi. Säästva Eesti Instituudi hinnangul doteerivad maksumaksjad fossiilseid ja saastavaid elektritootmise viise aastas umbes 800 miljoni euro mahus, märkis Pentus.

“Eestis toodetavatest jäätmetest üle 80 protsendi on otseselt seotud põlevkiviga,” ütles Pentus. Ühe “tavalise, üsna säästlikult elektrit tarbiva” pere põlevkivielektri tarbimise tõttu tekib Pentuse sõnul aastaga kuus tonni jäätmeid, millest pool on ohtlikud jäätmed.

Valitsus on Pentuse sõnul võtnud eesmärgiks Eesti energiaportfelli mitmekesistamise, tarbijatele vähem koormavaks muutmise, “See on põhjus, miks me ei saa tekitada äraspidist olukorda, kus toetatud on fossiilne ja saastav elektritootmise viis, aga puhtam ja kokkuvõttes tarbijale vähem koormav elektritootmisviis oleks kuidagi ebavõrdses olukorras,” ütles Pentus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes