• Eesti

Valitsuskriisi vältimiseks palgati advokaadid

Eesti uudised - eteap May 6, 2012

Äripäev online, 04.05.2012

Vaidlus taastuvenergia tasude üle ähvardab Reformierakonna ja IRLi koalitsiooni vaat et valitsuskriisiga. Näib, et vähemalt osaliselt just selle vältimiseks on ministrid Juhan Parts ja Keit Pentus palganud advokaadid.

Nimelt pole koalitsioon mitte kuidagi suutnud kokku leppida, kas jätkata viimaste aastatega ülikiirelt arenenud taastuvenergia toetamist senises mahus, mis sisuliselt tähendab maksumaksjale tasude pidevat suurenemist, sest nn rohelise energia osakaal tõuseb hinnanguliselt juba lähiajal 20% kogu elektritootmisest. Või alandada kõrgeid tasusid.

Vastasseisul on kaks osapoolt. Ühelt poolt IRLi majandusminister Juhan Parts, kelle eesmärk ja lubadus on taastuvenergia tasusid vähendada. Lihtsustatult seisab ta nn tarbijate huvide eest, millele lisandus ka hirm, et EL võib Eestit karistada ebaseadusliku riigiabi eest. Teiselt poolt Reformierakonna keskkonnaminister Keit Pentus, kes samamoodi lihtsustatult seisab toetust saavate elektri tootjate huvide eest, soovides taastuvenergia tasude säilimist. Seejuures on üheks argumendiks nn õigusliku ootuse põhimõte.

Küsimuse tõsidusele viitab ka kasutusele võetud raskekahurvägi. Postimees kirjutas, et keskkonnaminister Keit Pentus palkas oma seisukohtade kaitseks Eesti ühe kallima advokaadibüroo Soraineni, kus üheks teema eestvedajaks on endine õiguskantsler Allar Jõks. Majandusminister Juhan Parts seevastu Brüsselis asuva advokaadibüroo. Mõlemad analüüsivad ühte ja seda sama – kas taastuvenergia toetused on ebaseaduslik riigiabi.

Kui koalitsioonis valitseks küsimuses üksmeel, saaks valitsusliidus näiteks kokku leppida, et teeme analüüsi ja lähtume otsuse tegemisel sellest. Nii tehti näiteks gaasivõrgu eraldamist otsustades. Kuna aga erakondade esindatavate gruppide huvid on vastandlikud, on vastupidi – asutud avalikku võitlusesse ja sihipäraselt otsitakse võimalikult erinevaid tõlgendusi. Et aga valitsuses endas teravat vastandumist ja seeläbi ähvardavat kriisi vältida, on võitlus piltlikult öeldes viidud neutraalsele pinnale, kus palgasõduriteks advokaadid.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes