Mõisa-Tamjärve tuuleenergia firma kasum kolmekordistus
Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap June 20, 2012
Äripäev, 20.06.2012
Jüri Mõisa ja Hannes Tamjärve osalusega tuuleenergia firma kolmekordistas mullu kasumi, kuid ettevõtte juhi sõnul see tulemus neid ei rahulda.
Freenergy ASi müügitulu ulatus 2011. aastal 12,4 miljoni euroni, mis on enam kui kaks korda rohkem kui aasta varem. Kasum majandustegevusest oli 5 miljonit eurot võrreldes 2010. aasta 1,6 miljoniga.
Nelja Energia ASi juhatuse liikme Kalle Kiigske sõnul tulemustega rahule jääda ei saa. “Kuigi megavatte oleme Eestis ja Leedus juurde pannud, müüginumber ja toodang kasvasid üsna palju, siis kasum koguvaradesse on suhteliselt väike,” tõi Kiigske välja rahulolematuse põhjuse. Freenergy toodang kasvas Kiigske sõnul aastaga 66 MWh 118-le, bilansimaht 95-lt 135 miljoni eurole ja omakapital oli enne ettevõtete liitmist 50 miljonit eurot.
Kasumi kasv on Kiigske sõnul olnud väike, kuna investeeringuid on tehtud palju. Seejuures pole pargid nii kiiresti käivitunud ja testperiood kestab üle aasta, mille jooksul ei saada toetust ning ka elektrimüük on väiksem.
Siiski avaldas juht lootust, et kui kavandatud tuulepargid tööle hakkavad, siis paranevad ka tulemused. Pärast ettevõtete ühendamist 2012. aasta märtsis on ka firma struktuur muutunud lihtsamaks ning läbipaistvamaks. Nelja Energia ASile kuuluvad kõik tuulepargid Eestis, Lätis ja Leedus ning eraldi juhtimisettevõtet, nagu varem oli Nelja Energia OÜ, enam pole.
Kasum loodetust kasinam. Tänavu esimeses kvartalis oli ühendatud ettevõtte Nelja Energia ASi müügitulu 6,5 miljonit eurot, kasum 2,9 miljonit eurot. “Kasv paistab suur, kuid see tuli ühinemisest Vardar Eurusega. Samuti ootasime suuremat kasumit ning mõni plaan on veninud pikemaks, kui oleks pidanud,” kommenteeris Kiigske.
Kogu ettevõtte varade maht ulatub pärast märtsi 271 miljoni euroni.
Kiigske sõnul läheb kogu positiivne rahavoog uutesse investeeringutesse – energiasektor on pika tasuvusajaja planeerimisega sektor. “Sel aastal me oma eesmärkideni kindlasti ei jõua. Tõenäoliselt jäävad esimese kvartali suurusjärgus tulemused kehtima ka aasta lõpus,” tunnistas Kiigske.
Eesti Energia tootis eelmisel aastal taastuvatest energiaallikatest ca 4% kogu elektri tootmisest, tänavu on plaanis see number kahekordseks kasvatada.
Eesti Energia tähelepanu biokütusel. Eesti Energia juhatuse liige tootmise valdkonnas Rai-ne Pajo märkis, et kõige suurem osakaal Eesti Energia taastuvenergia tootmises on biokütustel. “Balti elektrijaama koostootmisplokis, mis lisaks elektrile toodab ka soojust Narva linnale, asendame põlevkivi osaliselt biokütustega, mis lubab vähendada kasutatava põlevkivi huikaja tootmise keskkonnamõju. Balti elektrijaama koostootmisplokis tootsime eelmisel aastal 305 GWh taastuvat elektrienergiat. Lisaks kasvas tuuleenergia tootmine möödunud aastal 94 GWhni ja hüdroenergiat tootsime 6 GWh,” loetles ta.
Sel aastal on Eesti Energia seadnud eesmärgiks suurendada taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia kogust ca 8 protsendini kogu tootmisportfellist. Tänavu saavad valmis aastaid arenduses olnud projektid (näiteks tuulepargid Narvas ja Paldiskis, Balti elektrijaama biokütuste etteandesüsteem ning Aulepa tuulepargi laiendus).
Mis on mis
Nelja Energia AS
Tänavu märtsis ühinesid seni üheskoos tuuleparke rajanud ja majandanud firmad Freenergy, Vardar Eurus ja Nelja Energia OÜ ühise aktsiaseltsi Nelja Energia ASi alla.
Freenergy põhitegevus oli kuni ühinemiseni investeerimine taastuvenergeetika ettevõtetesse Baltimaades.
Nelja energia omanikud on Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupank (11%), Norra firma Vardar Eurus (60%) ja Eesti investorid (29%).
Eesti investoritest suurimad on Vestman Energia AS (võtmeisik Aivar Berzin), НТВ Investeeringute AS (Hannes Tamjärv), Ivard OÜ (Peeter Mänd), JMB Investeeringute OÜ (Jüri Mõis) ja Nelja Energia OÜ senise juhtkonna ettevõtted Solarcom OÜ (Martin Kruus) ning Atradius OÜ (Kalle Kiigske).
Hiljuti on Eesti osanike hulka lisandunud ka Skype’i loojate investeeringute firma Ambient Sound Investments OÜ.
Leave a Reply