• Eesti

Nõudlus elektri järele kahekordistub 25 aastaga

Eesti uudised, Energiakaubandus - eteap June 23, 2012

Äripäev, 23.06.2012

Selles, et elektri tootmise ning elektri ja gaasi ülekandega seotud poliitilised ja majanduslikud otsused nii era-, kui äriklientidest tarbijaid otseselt (ja halvemal juhul valusalt) puudutavad, ei kahtle tänaseks enam keegi. Samuti selles, et täna-homme tehtud või tegemata jäetud otsuste mõju ulatub aastakümnete taha, kirjutab PwC Advisorsi juht Tet Tender.

PwC analüüsist maailma energiasektori tippjuhtide hinnangute kohta lähemate aastakümnete arengule ilmneb, et globaalne nõudlus elektrienergia järele kahekordistub järgmise 25 aastaga. Kasvava energianäljaga kaasneb investeerimisvajadus: ülemaailmselt 13 triljonit eurot ehk üle 500 miljardi euro igal aastal. Jüri Käo on öelnud, et odav energia on nõukogude igand, ja sellega peame paraku arvestama.

Energiasektori tippjuhid leiavad, et fossiilkütustel põhineva elektritootmise asendumine taastuvenergiaga on vääramatu, ent aeglane protsess – kui täna on taastuvenergia (sh tuumaenergia) osakaal globaalses elektritootmises kolmandik, siis 20 aasta pärast ulatub see 42-59 protsendini. Aegluse põhjuseks on suhteliselt suured kapitalikulud, tarbijate soovimatus maksta rohelise elektri eest kõrgemat hinda ning taastuvenergial põhinevate (väiksemate) elektrijaamade ülekandevõrkudega ühendamise kulu ja keerukus. Lisaks takistab investeeringuid riigipoolse subsideerimise ebakindlus. Valdav enamik energiaettevõtteid on siiski arvamusel, et 20 aasta pärast ei vaja taastuvenergia enam riigipoolset subsideerimist – eriti optimistlikud ollakse päikeseenergial ja biomassil põhineva, ent ka tuuleenergia suhtes.

„Arukas“ ülekandevõrk pakub lisaks elektrikasutuse täpsemale analüüsile ja paremale nõudluse prognoosimisele teoreetilisi võimalusi ka hajutatud elektritootmiseks (sh võimalust oma päikesepaneelist saadava elektri ülejääk energiaettevõttele müüa või salvestada). Elektritootjad ei näe aga nutielektri suurimat väärtust mitte kulude vähendamises, vaid parema ja lähedasema kliendisuhte võimalustes. Võimaliku olulise muutujana elektriturul on elektriautod, seda nii kasvava nõudluse poolest kui ka oma elektritootmisega kodumajapidamiste energiasalvestusvahendina (mõistagi tänastest elektriautodest oluliselt võimsamate akudega sõiduvahendite puhul). Elektriautod on tulnud, et jääda, ent tõeline läbimurre nende levis ei saa toimuda enne tehnoloogilist parema mahutavusega akude tulekut ning korralike laadimispunktide võrgustike rajamist. Tõenäoliselt müüakse 20 aasta pärast elektrit elektriautodele nii, nagu täna teevad pakkumisi mobiilifirmad: on võimalik valida „minutipõhise“ ja kuutasupõhise „sõida palju tahad“-paketi vahel.

 

 

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes