• Eesti

Tuuleenergia tootjad arutavad ministeeriumiga toetuste üle

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap June 16, 2012

ERR Uudised, 16.06.2012

Tuuleenergia tootjad peavad konsultatsioone majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga selle üle, kui suur hakkab tulevikus olema neile makstav toetus, lootes, et see juba tegutsevatele tuuleparkidele ei lange.

Virtsus Eesti esimeses tuulepargis tähistatud üleilmsel tuulepäeval nentis tuuleenergia assotsiatsiooni esimees Martin Kruus, et praegu arutlusel olev taastuvenergia toetuste suurus võib tulevikus väheneda tuulegeneraatorite tootlikuse tõusu arvelt, vahendas “Aktuaalne kaamera”. “Uued seadmed lähevad järjest paremaks, efektiivsemaks, nad toodavad rohkem energiat, mis ühtlasi tähendab ka seda, et kulutused ühe toodangu ühiku kohta vähenevad ja tulevikus saab toetust kindlasti vähendada,” rääkis Kruus. Keskkonnaministri Keit Pentuse sõnul on valitsus üsna ühel meelel, et uutele taastuvenergia tootjatele tuleb toetust vähendada. “Nii suures mahus, nagu 2007. aastal see toetusskeem rakendati, ei ole põhjendatud toetuste edasi maksmine,” lausus Pentus. Taastusvenergia toetuste maksmiseks peab riigil olema Euroopa Komisjoni luba. Praegu käib ettevalmistus riigiabi taotluse esitamiseks. “Peame konsultatsioone nende ettevõtetega, kes on investeerinud. Jätkuvalt on konsultatsioonid avatud, sest riigiabi taotluse esitamisel täna kehtiva süsteemi puhul on kindlasti risk, et riigiabi luba ei pruugi saabuda. Siis on tagajärjed väga murettekitavad,” ütles majandusminister Juhan Parts. Praegu maksab taastuvenergia toetuse kinni tarbija. Ka see süsteem võib tulevikus muutuda ja Martin Kruus pakkus välja ühe võimaluse. Tema sõnul tegi keskkonnainvesteeringute keskus eelmisel aastal taastuvenergia tootjatele vähempakkumise konkursi ja maksis osa investeeringutest ühekordse toetusena kinni. “Need tuulepargid, mis sellisel moel on ehitatud, taastuvenergia toetust, mida tarbijad maksavad, tulevikus ei saa,” selgitas Kruus. Tuuleparkide rajamine pole aga niisama lihtne, mida teab kõige praemini Hanila vald, kus on püsti 26 tuulikut. “Osale inimestele tuulikud meeldivad, osale inimestele ei meeldi. Siis on nende kahe poole vahel teinekord vaidlused kas või selle üle. Ja teatud kohtadesse enamik inimesi ei taha ikkagi enam omale maja ehitada,” nentis Hanila vallavanem Arno Peksar. Virtsus peetud tuulepäev tõi kohale paar tuhat inimest ja rahvas sai tuulikuid uurida nende sisemusest ja ka päris tipust generaatoriruumist.

Vaata ka 16. juuni Aktuaalse Kaamera uudiseid.

 

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes