Tuulest toodud elekter
Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap June 15, 2012
Saarte Hääl (Oma Kodu), 15.06.2012
Kas juba lähitulevikus vehkleb igal tanumal oma tuulegeneraator või helgib aidakatusel päikesepaneel? Kas selline ongi meie tulevik ja lahendus, saamaks toime üha kallineva energiaga? Mingis mõttes ja teatud ulatuses kindlasti. Energia hinnad liiguvad pöördumatult ja teadagi, millises suunas. Järjest enam tuleb tähelepanu pöörata säästlikkusele ja taastuvenergiate kasutamisele.
Jurna turismitalus on sellele juba mõeldud. Ja mitte ainult mõeldud. 23. mail võis pererahvas rahulolevalt tõdeda -tehtud. Oma kuluja kirjadega sai püsti 10 kW tuulegeneraator.
“Ega me väga pikalt ei mõelnudki,” ütleb turismitalu peremees Mati Tarvis. “Otsus sündis aasta ja natuke tagasi, ühel jaanuaripäeval, kui postkasti laekus Eesti Energia järjekordne arve. Siis lõi ajus punase lambikese põlema -nii ei saa see ju igavesti kesta! On ometi ka teisi ja mõistlikumaid lahendusi! Esimese sammuna panime autod gaasiküttele ja nüüd sai püsti tuulegeneraator.”
Selleks, et tulevikus kokku hoida, tuleb kõigepealt hulk raha välja käia. Lõplikud arved olid selleks hetkeks veel tulemata, aga jämeda arvestuse kohaselt on “tuuliku” maksumus 35 000 eurot, lisaks käibemaks. Ja kõik see tuli omast taskust. Rahataotlus tehti ka PRIA-le, kus on välja töötatud omalaadne punktisüsteem. Soovijaid oli mõistagi rohkem kui raha ning Jurna näitajad ei andnud piisaval hulgal punkte kokku.
“Seal on väga huvitavaid tingimusi, mis panevad pead vangutama. Näiteks oleksime pidanud kirjutama oma firma tütre nimele, kes on veel alla 40, või oleksin mina pidanud võtma noorema naise,” naerab Tarvis. “See oleks hulga punkte juurde andnud. Teisi nüansse oli seal veel, mis ei peaks tavalise elu juurde käima ja mille peale tavaline inimene ei tule. Aga me oleme visad ja proovime sügisel uuesti.”
Raha, mõistagi, maas ei vedele või ehk siiski? “Küllap on nii mõnelgi mehel kuskil üks maatükk seismas, selline 5-10 hektarit, millega pole osatud midagi tarka peale hakata. Seisab ja seisab. See on muidugi inimese enda otsustada, kuid tark tegu oleks see maatükk ära müüa ning saabki väikese tuulegeneraatori püsti panna,” soovitab Mati Tarvis oma rahastusmudelit ka teistele.
Tegelikult on pererahval tulevikuplaanid juba valmis mõeldud. “Jurna turismitalu tarbib aastas ligi 40 000 kW. Üks generaator jõuab toota umbes 20 000 kW ehk siis poole meie vajadusest. Teist oleks veel vaja, et talu ära toita. Ja siis võiks üks veel olla minule ja teine abikaasale n-ö kolmandaks pensionisambaks. Ehk siis ideaalvariant oleks neli generaatorit.”
Oma elekter tarbimisharjumusi oluliselt muutma ei pane. Kui peaks midagi üle jääma, on see mõistlikum ära müüa, kui ülemäära tarbida. “Igal juhul on see investeering läinud täie ette,” arvab Mati Tarvis.
Ideest tänase päevani (23. mai – toim) on aega kulunud pool aastat. Tarvise sõnul on Kaarma vald väga edumeelne vald ning asjaajamine sujus kiiresti.
“10 kW tuulik saab ühe keskmise majapidamise elektriga varustatud,” ütleb projekti teostaja Bakeri OÜ asjamees (just sellise ametinimetuse leiame visiitkaardilt) Priit Kaselaan. “Kui võrrelda tuule- ja päikeseenergiat, siis Saaremaa oludes on tuuleenergia kahtlemata tulusam. Saarel on tuult küll, kuid see sõltub konkreetsest asukohast. Ja just asukoht on elektrigeneraatori paigaldamise puhul esmane. Tiivik ei tohi olla väga majade lähedal. Jurnal on valitud hea koht, valdavatele tuultele avatud,” räägib Kaselaan.
Eelkõige on elektrituulik sobilik hajaasustusega piirkondadesse, linna ja tiheasustusalale tuulegeneraator ei sobi, eelkõige oma madala tootluse tõttu sellises piirkonnas.
Tuuliku mast ja labad on Hiina päritolu, ülejäänud süsteemitehnika on Saksamaa toode.
Praegu on tuult umbes 10 m/s ja seistes hüdrauliliselt langetatava masti all me tuuliku häält praktiliselt ei kuule. Pisut kaugemal olles küll. Vihin meenutab lendutõus-va kopteri tiiviku sahinat. Ligema naabrini on 200 meetrit ja tema ei kuule küll mingit häält.
“Tegu on sõbraliku tehnikaga, aga ootame aasta ära ja vaatame, kas keegi hakkab hõlma,” arvab Tarvis. Kaselaan lisab, et päris rahule saab lõpptulemusega jääda umbes kuu aja pärast. “See ei ole päris nii, et võtame seadme kastist välja ja ongi valmis. Iga “isend” tuleb eraldi seadistada ja programmeerida vastavalt kohalikele tuuleoludele.
Me hoiame seadmel veel pikka aega silma peal. Generaator on veebis jälgitav ja omanik ei pruugigi aru saada, et me kohal oleme ja aparatuuri seadistame.”
Elektrituulikute eluiga on korrapärase hoolduse korral vähemalt 20-25 aastat, tehasepoolne garantii tuulegeneraatorile 1-2 aastat. SMA-inverteritele on garantii 5 aastat, pikendatav kuni 25 aastani.
Tarviste generaatoripüstitust oli uudistama tulnud hulk huvilisi. See tähendab, et Jurna põllu peal uhav tuulemootor on pannud mitme mehe peas mõtted liikuma. Jääb vaid leida vaba summa.
“KredExi pakutav 70% toetust taastuvenergia rakendamisele on parim, mida saab välja mõelda. Kui see toetus läheks maapiirkondades niisugustele peredele, kes on alalised elanikud, kellel on 2-3 last, kes käivad kohalikes koolides, kes aastaringselt seal elavad, siis see pere ei läheks sealt maakohast kuhugi. See kinnistaks need inimesed maale, ja poleks seda hirmu, et kõik maa jookseb tühjaks,” räägib Tarvis.
Jurna turismitalus sai püsti Saaremaa teine analoog. Esimene on Selgasel.
Järgmise tuuliku koht on ka juba teada.
PS. Tuulegeneraatori püstitamine toob ellu muudatusi. Perenaine Airi räägib, et kui Mati küsis varem hommikuti, kuidas magasid, kallis, siis nüüd on esimene küsimus: kas tuult on, kallis?
****
Bakeri OÜ pakub:
• konsultatsiooni/nõustamist nii uue generaatori paigaldamiseks kui ka olemasoleva süsteemi muutmiseks
• planeerimist, tasuvusarvestusi, projekti koostamist, projektijuhtimist
• koostöös litsentseeritud partneritega: arhitektuurilisi taastuvenergeetika projekteerimise taastuv-energeetika elektriprojekte, taastuvenergeetikal baseeruvaid kütteprojekte
• tugiteenuseid arhitektidele ja inseneridele süsteemlahenduste valikul, süsteemide integreerimisel, paigaldusvaliku tegemisel
• seadmete tarnet, paigaldust ja hooldust
• SMA-tootevaliku hooldust ja seadistamist, vajadusel olemasoleva süsteemi parendamist-ümberehitust. Omame SMA-inverterite seadistamiseks vajalikku riistvara, tarkvara ja teadmisi ning vajalikku autoriseeringut töö teostamiseks.
Leave a Reply