• Eesti

Esimene Narva tuulikutest sai hoo sisse

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap July 21, 2012

Põhjarannik, 21.07.2012

Sellel nädalal pandi tööle esimene 17st Narva tuhaväljale ehitatud tuulikust ja ükshaaval lülitatakse võrku ka kõik ülejäänud tuulikud, mille koguvõimsus on 39 megavatti.

2010. aasta detsembris alustati ehitust ja eelmise aasta septembris sai püsti Narva tuule-pargi esimene tuulik, mis tootis esimese rohelise elektri sellel nädalal. Kokku on pargis 17 tuulikut, mis kõik ükshaaval võrku lülitatakse kohe, kui tingimused selleks on soodsad.

Katsetused

Esimesed tuulikud lülitati testmiseks tööle juba eelmisel aastal ning Eesti Energia lootis pargi käima saada juba aasta lõpus, kuid esimene tuulik hakkas tööle sellel kolmapäeval. Enne elektrivõrguga ühendamist testiti igatuulikut ligikaudu 300 tundi ja kaableid hakati ühendama samuti eelmise aasta sügisel.

Praeguseks on valmis kõik tingimused, et toota keskkonnasõbralikku elektrit ja kõik tuulikud võrku ka ühendatakse. See võtab aga Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoos-tootmise projektijuhi Hannes Verlise sõnul veidi aega.

“See, mulal saavutab tuule-park esmakordselt oma täis-võimsuse, 39 MW, sõltub eelkõige sellest, millised on ilmastikuolud,” selgitas ta. Kuna tuulikupark on ehitatud Narva tuhaväljadele, kus puud tuult ei sega, peaksid seal olema head tingimused, et tuulest elektrit toota. Muud loodusnähtused nagu vihm, äike, pilved või õhutemperatuur tuulikute tööd ei mõjuta.

Vundament olulisim

Et tagada tuhaväljale püstitatud tuulikute stabiilsus, on iga tuuliku vundament rajatud 14-le vaiale, mis ulatuvad läbi tuhakihi umbes 40 meetri sügavusele paepinnaseni.

Kokku on Narva suletud tuhaväljale püstitatud 17 Enercon E82 tuulikut. Iga tuuliku võimsus on 2,3 MW ja kaal koos vaiade ja vundamendiga 2500 tonni.

Rajades tuulikut ja saavutamaks selle stabiilsust, on olulisim ja aeganõudvaim osa vundamendi ehitus.

Tuulikupargi koguvõimsus on 39 MW ja aastane elektri-toodang umbes 90 GWh. Selleaastase elektritoodanguga on tulevikus võimalik katta ligi 35 000 keskmise tarbimisega Eesti pere elektrivajadus.

Eesti Energia ja Enercon sõlmisid tuulikupargi rajamiseks võtmed-kätte-lepingu 2010. a sügisel. Narva tuhavälja tuuleelektrijaam saab valmis aasta lõpus ja selle maksumus on umbes 58 miljonit eurot.

Rajatav tuulikupark saab olema Eestis võimsuselt teine. Baltimaade võimsaim Eesti Energiale kuuluv Aulepa tuulepark (täiendatud võimsusega 48 MW) jääb endiselt edetabelit juhtima. Lisaks arendab Eesti Energia tuulikuparkide projekte Vaivara vallas, Paldiskis ja Liivi lahes.

Narva tuulepark

* 17 Narva tuuliku koguvõimsus on 39 MW, neist võrku jõuab praegu ühe tuuliku toodetud elekter.

* Aastane tootmismaht on 90 GWh elektrit – nii palju tarbib 35 000 keskmise tarbimisega Eesti peret.

* Tuulepargi ehituse maksumus on 58 miljonit eurot, ehitusega alustati 2010. aastal.

* Baltimaade võimsaim – 48 MW – on Eesti Energia tuulepark Aulepas.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes