Päevakorras on väiketuulikud. Kodutarbijal võimalus ise tuuleelektrit toota
Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap July 4, 2012
Delovõje Vedomosti, 04.07.2012
Oma kodu tarbeks on mõnigi mees ikka tahtnud ise elektrienergiat toota. Kes peab võrgukaupa liiga kalliks, kelle rahakott ei vea välja ülekandeliinide vedamist, kes tunneb asja vastu lihtsalt tehnilist huvi. Seni on seesuguseid oma elektri tootjaid Eestis hinnanguliselt sadakond.
Väiketuulikute paigaldamiseks saab toetust. Ent ka ise elektrienergia tootmine maksab raha. Sellepärast oli väike-energeetika huvilistele teretulnud KredExi kevadine rahaabi. Lubati 70% tuuliku ja selle paigaldamise kuludest.
Huvi oli suur. Juba esimese taotluspäeva – 30. aprilli õhtuks oli jagu täis. Esimese nädala lõpuks laekus 153 taotlust kogusummas 1,5 miljonit eurot. Välja jagada oli seejuures üks miljon saastekvootide müügist laekunud eurot. Sellest jagub umbes sajale taotlejale, Maksis taotluse esitamise kiirus.
Loota on, et esimene rahaabi voor ei jää viimaseks.
Väiketuulikuid defineeritakse riigiti erinevalt. Eestis loetakse kõige olulisemaks tuuliku kõrgust. See on maksimaalselt 30 meetrit.
Väiketuulikute tekkimiseks Eestisse on kolm võimalust. Kõiki kasutatakse.
Kõige lihtsam on on tuulik osta. Valik on lai. Ostes maksab aga silmas pidada, et Aasia omad on küll odavamad, aga Euroopa ja Ameerika päritoluga tuulikud peavad kauem vastu. Näiteks pandi ASi Konesko õuele Koerus prooviks üles Hiinas tehtud tuulik. Kuus kuud ja oligi kõik.
Tuleb võtta mitu pakkumist ja neid võrrelda Kui oma mõistus peale ei hakka, küsida abi teadjamatelt. Mitte kahmata esimese ettejuhtuva järele, mis küll oleks nagu meele järele.
Esimesed eestimaised tuulikud. Esimesena Eestis hakkas väiketuulikuid tootma AS Konesko. Koeru tehases valmivad horisontaalteljega Tuge10 ja Tuge20, nimivõimsusega vastavalt kümme ja kakskümmend kilovatti.
Maikuu lõpuks oli valmis viis väiketuulikut, aasta lõpuks on kavas viisteist ja järgmisel aastal nelikümmend. Et jõuda ka Saksamaa ja Inglismaa turule, käib Koeru väiketuulikute sertifitseerimine. Tuulikud peavad vastama standarditele. Seda on tarvis ka Eesti jaoks, sest näiteks ei anta toetust sertifitseerimata tuulikutele
Töökindlate Tugede loomisele kulus kolm ja pool aastat. Koostööd tehti Tallinna Tehnikaülikooliga.
“Kiiremini ei saagi,” ütleb Konesko projektijuht Indrek Gregor. “Ilma ei tule korralikud.”
Tugesid katsetati seitse kuud Saaremaal tugevas rannikutuules. Konkurente lüüakse paremate tehniliste näitajate ja kõrgema ohutusega. Tugede teenindamist hõlbustab hüdrauliliselt langetatav mast.
Kümnekilovatisest väike-tuulikust piisab ühe majapidamise varustamiseks elektrienergiaga. Kui muretseda lisaks inverter, saab elektri ülejäägi müüa võrguettevõttele.
Suure tähelepanu osaliseks said Konesko tuulikud tänavusel Tartu Maamessil. Neid on tutvustatud ka mujal, näiteks Hannoveris.
Edaspidi on Koneskol kavas ka Tuge50 ja Tuge90 ning vertikaalteljega tuulikud.
Ise ehitamise head ja vead
Kui palju ise ehitatud väike-tuulikuid Eesti praegu töötab, ei ole hetkel teada. Arvatavasti vähemalt kümme. Iseehitajad ei reklaami ennast.
MTÜ Samsaara juhatuse liikmed Criss Uudam ja Madis Org, mõlemad tuuleenergeetikat ja väiketuulikuid välismaal õppinud mehed – panevad üht-teist iseehitajate südamele.
C. Uudam: “Väiketuuliku ehitamine ei ole lihtne töö. Peab olema teadmisi ja oskusi. Asja tuleb kõvasti uurida. muidu tulemus ei rahulda. Aga näiteks jooniseid on küllalt saada. Hangi vaid vajalikud materjalid, detailid ja sõlmed ning pane tuulik kokku. Aega kulub muidugi ka.”
Mõlemad mehed rõhutavad, et väiketuulikud on üks võimalusi tuuleenergeetikas osalejate ja sellest kasu saajate ringi laiendamiseks. Tuule-energeetika ei pea olema ainult suurinvestorite rida.
M. Org: “Elektrienergia tootmine tuleb kuskilt kaugelt inimestele lähemale tuua.”
Veel on väiketuulikute ise ehitamise pluss see, et iseehitatut osatakse paremini parandada ja sellele juppe teha.
Samsaara korraldab aegajalt iseehitajate kursusi, kus pannakse muu hulgas rõhku elektrienergia säästmisele. Kuulajaid õpetatakse elektrienergiat hindama. Tarbimisharjumusi on küll raske muuta, aga see on võimalik.
Pane tähele
Eesti Tuuleenergia Assotsatsioon (ETEA) lasi hiljaaegu välja “Väiketuulikute ABC”. See sündis tuuleenergia klastri väiketuulikute töörühma ühistöös.
Kõigepealt tehakse selgeks, mis on väiketuulik. Edasi antakse ülevaade horisontaal- ja vertikaalteljega tuulikutest, tuulikute kvaliteedi hindamisest, mastidest, tehnilistest parameetritest, rahastamisest, efektiivsusest, tuuleressursi määramisest, lubadest, tuulikute õige asukoha kindlakstegemisest ja paigaldamisest, ühendamisest elektrisüsteemi ja jaotusvõrguga liitumisest ning väiketuulikutest Eestis.
Täiendavat teavet väiketuulikutest saab ETEA kodulehelt http://www.tuuleenergia.ee/vaiketuulikud/.
Leave a Reply