Eesti Energia lõpetas Narvas taastuvenergia tootmise
Eesti uudised - eteap August 14, 2012
Õhtuleht, 14.08.2012
Möödunud kevadel sai Balti elektrijaam Narvas valmis 14,6 miljonit eurot maksnud biokütuste etteandesüsteemi, et kõrvuti põlevkiviga kasutada elektritootmisel hakkpuitu. Eile teatas Eesti Energia ootamatult, et lõpetas seal hakkpuidust taastuvenergia tootmise.
Otsuse tingis Eesti Energia sõnul elektrituru seaduse muutmise eelnõu, mis valitsuses kooskõlastusringile läks.
“Selle nädala algusest põletame hakkpuidu asemel sajaprotsendiliselt põlevkivi. See on küll suurema keskkonnamõjuga, kuid kuna kavandatav seadusemuudatus jõustuks tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2012 peatasime hakkpuidu kasutamise, et firma ei saaks kahjumit,” selgitab Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo. Tema sõnul oleks aga põlevkivi ja hakkpuidu koospõletamine odavaim viis taastuvelektri tootmiseks ja vajaks kõige väiksemat toetust. Tuulest saadava elektri eest tagatakse tootjale praeguses turuolukorras iga kilovatt-tunni kohta 9,3 senti toetust, biomassi kasutav suur elektrijaam saaks pärast eelnõu rakendumist 7,1 senti kilovatt-tunni eest, väidab Pajo..
Eesti Energia osutab ka, et tänu hakkpuidu kasutamisele vähenes mullu põlevkivituha hulk umbes 180 000 tonni võrra, sest põlevkivi kulus 400 000 tonni vähem kui varem. Eesti Energia andmeil paisati seetõttu õhku 350 000 tonni süsihappegaasi varasemast vähem ning kahanesid ka vääveldioksiidi heitmed.
Majandusministeerium on varem kinnitanud, et sisuliselt jäävad tuuleenergia ja hakkpuidu kasutamisega toodetava energia toetused edaspidigi võrdseks, kusjuures tasuvusmäär peab olema vähemalt 10%. Kui see on väiksem, saab ettevõtja küsida lisatoetust. Ka antavat tagatis, et kui hakkpuidu hind hakkab tõusma, kasvab ka toetus. Peamiselt peaks arvestuste juures kehtima reegel: toetust makstakse 9,3 senti miinus börsihind. Mis tänavu oli erakordselt madal.
Leave a Reply