• Eesti

Eestimaa Rohelised: taastuvenergeetiliseks pöördeks on kõik valmis

Eesti uudised - eteap August 29, 2012

BNS, 29.08.2012

Eestimaa Rohelised (EER) on kindlad, et ulatuslik taastuvenergia kasutuselevõtt Eestis on vaid tahte küsimus. Näiteid sellest, et sobiliku toetuse korral on inimesed valmis oma sääste paigutama elektrit ja soojust tootvatesse seadmetesse – tuulegeneraatorid, päikesepaneelid, maaküttelahendused, on mitmeid. Nii varustatakse ennast, puuduolev ostetakse võrgust ja ülejääv müüakse.

„Juba aastaid on Rohelised rääkinud, et inimesed oleksid valmis seda tegema. Kinnituseks kasvõi tõsisasi, millise kiirusega kadus lettidelt taastuvenergeetikaseadmete toetus, mida riik Kliima- ja Energiaagentuuris tehtud töö põhjal Kredexi kaudu pakkus,“ märkis EER esimees Aleksander Laane.

„Samas ei õnnestu jätkuvalt müüa ka 50% toetusega ülikalleid elektriautosid,“ lisas Laane. „Arukam oleks see raha jagada just inimestele taastvenergeetikaseadmete paigaldamiseks ja taastuvenergiaühistute rajamiseks. Soodsama, nn tavaauto hinnaga elektriautod tulevad lähiaastatel suurtelt autotootjatelt müüki niikuinii.“ Rohelised on kindlad, et ka energiajulgeoleku seisukohalt on parem, kui võimalikult paljudes kodudes on võrgust sõltumata olemas oma energiavarustus ja seda taastuvallikaist. Seda eelkõige sellepärast, et tuulest ja päikesest saadav elekter ei vaja mingit kohaleveetavat, maailmaturu hinnast ja välispoliitilistest suhetest sõltuvat kütust.

„Enamgi. Kui lisaks omatarbele on kodus võimalus akudesse salvestada 1-2 päeva jaoks vajalik energiahulk, muutub see majanduslikult huvipakkuvaks – saab müüa energiat kõrge voolunõudlusega ajal ja parema hinnaga,“ tähendas Laane. Roheliste poolt algatatud ulatusliku ja just kvaliteetse energiasäästu kava on end igati õigustanud. Kõik toetussummad, mis on olnud välja pakkuda ulatusliku energiasäästu saavutamiseks, on tänaseks ära kasutatud. Rahvas on näidanud oma valmidust ulatuslikuks taastvuenergeetiliseks pöördeks. Pentsik on, kui muidu investeeringuid igati toetav riigivõim oma kodanikele ja nende investeerimistuhinale nüüd ühtäkki selja pöörab.

Eestimaa Rohelised on arvamusel, et Eesti ei vaja järelaitamistunde põlevkivienergia tootmisele. Need miljonid eurod aastas, mis selle tohutult saastava energiatootmisviisi jaoks maksumaksjalt kooritakse, tuleb suunata kodanike endi taastuvenergeetika ja energiasäästu investeeringute toetamiseks.

Aleksander Laane sõnul näib, et majandusminister ja valitsus tervikuna justkui pelgavad rahva investeerimisvõimet taastuvenergeetikasse. „60-70% või isegi väiksem investeeringutetoetus taastuvenergia ulatuslikuks kasutussevõtuks eratarbimises koos jätkuva toetusega energiasäästlikuks ehitamiseks vähendaks fossiilkütuste tarbimist märkimisväärselt. Eks valitsus seisab ikka oma enda ettevõtete hea käekäigu eest. On selge, et kodanike enda taastuvenergia tootmise võimekuse tõttu muutub Eesti Energia pruuni voolu tootmine siin ebapopulaarseks. Siis on vaid aja küsimus, mil sedasama pruuni voolu ei õnnestu enam Skandinaaviassegi eksportida,“ rõhutasid Rohelised.

Eestimaa Roheliste väitel puudub Eestil majanduslik vajadus ja sisuline mõte investeerida ka tuumaenergeetikasse. Selle riskid (ka majanduslikud) on tänapäeval niivõrd ilmsed, et vaid pime või vana tüüpi reaktorite tootjate poolt ära lollitatu või kinnimakstu korrutab tuumajaama möödapääsmatuse juttu.

Erakond Eestimaa Rohelised toetab Taastuvenergia Koja ja Keskkonnaühenduste Koja kava „Taastuvenergia 100% ‐ üleminek puhtale energiale“, mille koostamisse on panustanud ka mitmed erakonna liikmed.

Kavaga saab tutvuda ja toetada siin ja siin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes