• Eesti

Koeru ettevõte AS Konesko noppis tuulikuvaimustusega miljon eurot

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 9, 2012

Eesti Päevaleht, 09.08.2012

Eestlased ostavad abira­haga nii palju tuulegeneraatoreid, et tootjal neid ekspordiks ei jätku.

Kredex on vallandanud eest­laste uue kire – ise tuulest elektrit toota -, mis sundis Koeru tuulikutevalmistaja Konesko ekspordiplaane riiuli­le tõstma. Konesko sai EAS-ilt 127 000 eurot eksporditoetust, et oma loodud tuulegeneraatoreid ekspordilitsentsi tarbeks Saksamaal katsetada. Kuid aprillikuus andis Kredex kuue­le eramajapidamisele tuuliku­te ostmiseks kokku ligi 180 000 eurot toetust, mis täitis ettevõt­te tsehhi kuni hilissügiseni tel­limustega. Krooniajal sai ette­võte EAS-ilt ligi 766 000 eurot omaenda algupäraste tuuliku­te väljatöötamiseks.

Tasuvusaeg 20 aastat

„Kavatsesime ühe 10 kW ja ühe 20 kW generaatori testi­miseks saata juba suvel, kuid tellimusi on nüüd nii palju, et saame testimiseks mõeldud generaatorid valmis alles aas­ta viimaseks kvartaliks,” ütles tuulikuprojekti käivitaja Alvar Hirtentreu.

Paldiski kandi Kersalu küla 83-aastane taluperemees Ilmar Laherand ostis ilma toetuse ja laenuta, päris oma raha eest koduõuele Konesko 10 kW tuuliku, mis maksab 42 000 eurot. Praegu on käsil tuuli­ku häälestamine. „Olen tuule­energia suur fänn, sest elasin Teise maailmasõja tuuliku abil üle,” ütles Laherand. inves­teering tasub ennast vähemalt 20 aastaga ära. Mul tekkis siin 100 tihumeetrit tuulemurdu ning kasutan tuuleenergiat selle laudadeks ja prussideks saagimiseks.”

Praegu Koneskos töös ole­vad kümme tuulikut on tel­linud majaomanikud ja talupidajad peamiselt oma kodumajapidamiste elektriga varustamiseks. Seade võimal­dab koostöös Eesti Energia­ga vähendada igapäevaseid elektriarveid, pannes tööle kõik vajalikud kodumasinad ja isegi küttesüsteemi.

Alla 11 kW tuuliku saab ilma keerulise asjaajamiseta Eesti Energia võrku ühenda­da, mis tagab süsteemi stabiilse töö. Kui majapidamine ei tarbi elektrit, siis ostab Eesti Energia elektrivoolu ära. Kui tuult pole, siis saab majapida­mine voolu ühisvõrgust ja kuu lõpus toimub tasaarveldamine.

Konesko hindab oma toot­misvõimsuseks 50-60 tuulegeneraatorit aastas. Kuigi prae­gune suur huvi kodumaal tõotab neelata kõik Konesko tootmisvõimsused, kavandab ettevõte eksporti Põhjamaa­desse, Balti riikidesse, Poo­lasse, Saksamaale ja Suurbritanniasse, milleks on aga vaja teha rahvusvaheliselt tunnus­tatud katsetused.

Saksamaal võetakse eestlas­te generaatorid kopsaka tasu eest kuueks kuuks katsetami­sele. Kui aga seejuures peaks ilmnema mingi tehniline tõr­ge, siis pärast selle kõrvalda­mist algab pool aastat kestev katsetus otsast peale.

Peamiselt snobism

Eesti tuntuim tuuleenergia entusiast Peeter Jalakas soo­vis Konesko tuulegeneraatorit oma Läänemaa suvekodus katsetada, kuid soetas nüüd hoopis Itaalias toodetud 3,5 kW võimsusega seadme, sest ei jõudnud ettevõttega kokkuleppele.

„Ma ei ole generaatori tasu­vust välja arvutanud, sest täna­sel päeval on tuuleenergia siis­ki peamiselt snobism,” nentis Jalakas. „Kuid see on hea tun­ne, kui ümberkaudu elektri­katkestuste ajal elektrit pole, meil aga on.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes