• Eesti

Ministeerium: täielik taastuvenergiale üleminek pole reaalne

Eesti uudised - eteap August 22, 2012

ERR Uudised, 22.08.2012

Eesti taastuvenergia koda esitles täna plaani minna 2030. aastaks täielikult üle taastuvenergia kasutamisele. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul ei ole see aga reaalne ning asekantsler Ando Leppimani hinnangul jääb taastuvenergia tootmine praeguses turusituatsioonis liiga kalliks.

Eesti taastuvenergia koja visiooni kohaselt võiks Eesti 2030. aastaks täielikult üle minna taastuvenergiale. Nende kava järgi oleks see võimalik tänu inimeste paremale energiateadlikkusele ja energiapoliitika muutmisele. Koja hinnangul peaks senisest enam kasutama biomassil tootmist ning hüdro- ja tuuleelektrijaamu, vahendas “Aktuaalne kaamera”. Projekti elluviimiseks kuluks 5,9 miljardit eurot, mida saaks rahastada näiteks Euroopa Liidu struktuurifondidest, heitmekaubanduse tuludest ja rohesertifikaatidega kauplemise skeemidest. “Kõikidest nendest allikatest on võimalik rahastada ainult taastuvaid allikaid ja nende finantseerimisallikate alusel on võimalik panna kokku investeeringu toetuste programm, millest tulenevalt ei oleks vaja maksumaksjal või elektritarbijal panna ühtegi senti taastuvenergia ülemineku kava finantseerimiseks,” selgitas Eesti taastuvenergia koja juht Rene Tammist. Majandusministeeriumi hinnangul on kava liiga optimistlik ja võtab plaani tegemiseks valed eeldused. Kava jätab kõrvale praeguse turutingimuse ja kujunenud hinna. Asekantsler Ando Leppiman ütles, et uuring näitab justkui Eestis praegu energiatootmist üldse polekski. “Me peame arvestama ka seda, et uued tootmisvõimsused rajatakse olemasoleval elektriturul ja sellel turul me ei ole tegelikult nullpunktis, vaid me oleme punktis, kus Eestis on tootmisvõimsusi rohkem kui Eesti tarbimiseks tarvilik,” selgitas Leppiman. Asekantsleri arvates ei peaks Eesti tootma nii palju elektrit kui me ise tarbimine, vaid võiks enam mõelda ka ekspordile. Seetõttu ei pea ta tõenäoliseks, et ministeeriumis koostatav energeetika arengukava soosiks vaid taastuvenergia tootmist. Taastuvenergia koja kava kohaselt on keskkonnasõbraliku elektri tootmiseks oluline ka toetuste süsteem. Praegu on paratamatu olukord, kus toetuse puudumisel ettevõtted taastuvenergiat toota ei taha. Näiteks eelmisel nädalal peatas Eesti Energia Narva elektrijaamades hakkepuiduga taastuvenergia tootmise, sest riigi toetatud mahu on nad tänavu juba täitnud. “Kui me räägime taastuvelektri tootmisest, siis selle tootmise omahind on kallim kui tänane elektrituruhind. Keegi ei saa teha äri viisil, et ta ei teenib kahjumit. Kui on toetused olemas, siis taastuvelektrit toodetakse, ilma nendeta seda ei tehta,” ütles Ando Leppiman. Lähtuvalt Euroopa Liidu direktiivist peab Eestis aastaks 2020 olema 25 protsenti kogu energiamahust taastuvenergia. Praegu kasutatavast energiast on ligi 20 protsenti taastuvenergia ning seega on riik viimaste aastate kasvuga eesmärgile üsna lähedal.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes