• Eesti

Ojaküla tuuleelektrijaama ehitustööd on lõppenud

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 8, 2012

Virumaa Teataja, 08.08.2012

Ettevõte Nelja Energia rajab Ojakülla Kunda linna piirile tuuleelektrijaama kolme tuulegeneraatoriga, ehitustegevus on praeguseks lõppenud ning käib generaatorite peenhäälestamine ja juhtimissüsteemi ülesehitus.

“Elektritootmise alustamine sõltub võrguettevõtjate ja tuuliku tootja koostööst. Esialgne eesmärk on tänavu septembris,” ütles Nelja Energia OÜ infot vahendava Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen.

Ojakülla rajatava tuuleelektrijaama iga tuulegeneraatori võimsus on 2,3 MW. Generaatorite tootja on Saksamaalt pärit Enercon ning tuuliku mudeliks Enercon E-82.

Tuulegeneraatori masti kõrgus on 98 meetrit, rootori läbimõõt 82 meetrit, iga tuulik kaalub 230 tonni. Generaatorite kavandatav eluiga on kakskümmend aastat.

Tuuleelektrijaamas, mis võtab enda alla 80 hektari suuruse maaala Viru-Nigula vallas Kunda linna vahetus läheduses, saab tulevikus toota umbes 20 600 MWh elektrienergiat aastas, millest piisab umbes 5000 majapidamise elektriga varustamiseks.

Ojaküla tuulegeneraatorite vundamendid ehitati mullu sügisel, teed ja platsid rajati, kaablid paigaldati ning muud ettevalmistustööd tehti eelmise aasta suvel, mastid püstitati tänavu märtsis. Järgnes gondlite ja rootorite tõstmine mastide otsa.

Viru-Nigula vallavanem Ervins Veitsurs mainis, et kui tuuleparki alles kavandati, tekitas see kohalike inimeste seas ka vastuseisu ja hirmu tuleviku ees. Vallavanema sõnul on praeguseks inimesed tuulepargiga leppinud ning ta ei ole kuulnud, et oleks pretensioone. “Tuulepark aga veel ei tööta ning käivitamisperiood on ees,” sõnas Ervins Veitsurs.

“Kui kuskile tuulepark rajatakse, siis eeldab see pikaajalist koostööd kohaliku kogukonnaga. Ilmselgelt muudab tuulik ümbritsevat keskkonda, ning kuigi tegemist ei ole inimesi kahjustavate muutustega, on igalühel muudatuste suhtes erinev taju. Kohalike jaoks on oluline teada, et probleemide tekkimisel on vastaspooleks vastutustundlik ettevõte, kes tahab ja suudab olukorra lahendada. Näiteks osutus vajalikuks Viru-Nigula tuulepargi lähedal asuvate majade akende vahetamine helikindlamate vastu ning MTÜ Viru-Nigula Valla Toetusgrupp kaudu seda ka tehti,” rääkis Tuuliki Kasonen.

Nelja Energia OÜ üks tuuleelektrijaamadest asub ka Viru-Nigula lähedal, seal on kaheksa tuulegeneraatorit, igaüks võimsusega 3 MW.

Kasonen lisas, et Viru-Nigula vald on Eestis üks koostööaltimaid omavalitsusi, kes mõistab tuuleenergia vajadust riigi energiaportfellis.

“Põlevkivivarud ei ole lõpmatud, miks siis mitte kasutada ka tuuleenergiat, mille tootmine on keskkonnasäästlikum,” rääkis vallavanem Ervins Veitsurs.

MTÜ Viru-Nigula Valla Toetusgrupp loodi üle-eelmisel aastal, et suunata Viru-Nigula territooriumil asuvate tuuleelektrijaamade osaline tulu kohaliku elu edendamiseks või tuulegeneraatorite mõju leevendamiseks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes