• Eesti

Väiketuuliku ehitamiseks kulus üle 400 töötunni

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 28, 2012

Koit, 28.08.2012

Ökofestivali raames ehitati Mooste mõisa meistrite hoovi töötoas neljal päeval kodumajapidamises kasutatavat väiketuulikut.

Ainult et selle ehitamine ei läinud sugugi nii libedalt -algul teatati, et tuulik valmib pühapäeva, 19. augusti kella 14-ks, siis jälle, et kella 16-ks. Lõpuks jõuti siiski kella 17.30 paiku niikaugele, et tuulik hakkas voolu andma ja lamp läks põlema.

Apsakad tulid sisse

«Mõned apsakad on sisse tulnud, kuid neid saab kiiresti korrigeerida, enne kui väiketuulik masti otsa tõstetakse,» kostsid koolituse tehnilise poole eest vastutavad juhendajad Madis Org ja Criss Uudam MTÜ-st Samsaara. Nad on tuuliku ehitamist õppinud Sotimaal Hugh Piggotti juures ja ka Eestis praktiseerinud.

Juhendajad tõdesid, et tuuliku valmisehitamine oli samuti tähtis ülesanne, kuid õppetoa kõige olulisem eesmärk oli õppeprotsess ise, mille käigus demonstreeriti iseehitamise võimalusi.

«Šotlane on 10 aasta jooksul välja arendanud sellise väiketuuliku kontseptsiooni, mis on peaaegu kõigile kättesaadavate vahenditega isevalmistatav. Vaja on ainult püsivust ja õppimistahet,» nentisid Madis Orgja Criss Uudam. Üldse kulutasid 15 õppe-toas osalenut nelja päevaga väiketuuliku ehitamiseks üle 400 töötunni.

Juhendajate sõnul seisneb väiketuuliku isetegemise eelis selles, et kui tuulikuga midagi juhtub ning see rikki läheb, siis oskab kursustel osalenu ise vea ka ära parandada. Poest ostetud tuulikuga pole asi nii lihtne.

Paigaldamiseks valitakse tuulisem koht

Kolme puust 1,8-meetrise tiivikulaba (diameetriga 3,6 meetrit) pöörlemiskiirus on 140 pööret minutis. Tuulekiirus jääb 5-6 meetri vahele sekundis. Ehk selleks peab olema valitud küllaltki tuuline koht.

Tuulikule on paigaldatud otseajamiga vahelduvvoolu generaator – pole ülekannet ega reduktorit. Elektroonikamuundurite abil tuleb kolmest juhtmest 49-voldine vahelduvvool, mida saab kavalate elektroonikaseadmete abil muundada kodutarbijatele vajalikuks 230-voldiseks.

Kõigepealt võiks tuuliku üles panna neisse kohtadesse, kus voolu üldse pole, laadida näiteks akupanka ning sealt siis voolu võtta. Koit küsis, kui suurt majapidamist see väiketuulik vooluga varustada suudab. Vastus jäi ebamääraseks, sest vastati, et see sõltub paljudest asjaoludest, näiteks tarbimisharjumustest ja sellest, kui tuuline antud koht on. Juhendajate subjektiivse arvamuse kohaselt võib väiketuulik toota jämedalt üldistades võibolla üle poole väiksemas majapidamises vajaminevast elektrist. Ülejäänu võib aga näiteks elektrivõrgu kaudu juurde osta.

Kui tuulik pannakse tööle elektrivõrguga koos, siis saab tarbimise kõrghetkedel elektrit juurde osta, tarbimise madalhetkedel aga ülejääk elektrivõrku suunata. Hetkel on see päris kallis tegevus.

Tuuliku ehitamine maksab 3000-5000 eurot

Maakonnaleht küsis, et palju sellise väiketuuliku meisterdamine võib ka maksma minna. Vastus oli, et tuulik ise (generaator, rootor, laba ja muud materjalid) maksab suurusjärgus 600 eurot, aga see pole kaugeltki kõik.

Mast maksab kindlasti tunduvalt rohkem, sest selle kõrgus on püsimaal soovitatavalt 20 meetrit. Oma 3000 eurot tuleb ära, pluss elektroonika, nii et kokku suurusjärgus 5000 eurot.

Poest ostes tuleb välja käia 12 000-15 000 eurot. Nimelt pakuvad edasimüüjad Hiina päritolu tuulikuid, kuid on iseasi, kas need alati ka kõige töökindlamad on.

MTÜ Samsaara kodulehe andmetel asutati ühing 2008. aastal, tõstmaks ühiskonnas esile jätkusuutliku arenguga seotud teemasid. Samsaara peamisteks tegevusvaldkondadeks on haridusliku eesmärgiga ürituste korraldamine ning meedia vahendusel jätkusuutlikkuse teema edastamine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes