• Eesti

Eesti suurim tuuleelektrijaam tuleb Vaivara valda?

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap September 30, 2012

Delfi.ee, 30.09.2012

Septembrikuus oli avalikul arutusel tuuleelektrijaama keskkonnamõjude hindamise programm. Kava kohaselt ehitatakse Vaivara valda Mustanina külasse Eesti suurim tuuleelektrijaam.

Vaivara abivallavanema Mati Männisalu sõnul on Vaivara valla ja ilmselt ka kogu Eesti mõistes tegemist väga suure arendusega. „Tuulikupargi rajamise taga on Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluv Roheline Elekter AS ja nende sooviks on endistele karjäärialadele paigaldada ühtekokku 85 tuulegeneraatorit koguvõimsusega 255 MW. Juhul, kui selline tuulepark teoks saab, siis see saab olema võimsam ja suurem, kui täna Eestis olevad tuulikupargid kokku.”

Vaivara abivallavanema arvates on tuuleparkide rajajate huvi valla vastu küllalt suur. „Meie valla teeb selles valdkonnas atraktiivseks nii paiknemine Soome lahe kaldal, suhteliselt hõre asustus, kui ka kõrgepingeliinide olemasolu, mille eraldi rajamine oleks kindlasti kallis lõbu. Kohapeal on asja uurimas käinud mitmed arendajad – lisaks Sõnajalgade ettevõttele, kellel on Ida-Virumaal momendil käsil ka teine tuulikupargi arendus – Maidla vallas Aidu karjääris, on Narva karjääri endiste alade vastu huvi tundnud ka Vaivara Wind AS, soovi arendada seal tuuleparki on avaldanud ka Eesti Energia.”

Männisalu sõnul on valla elanikkond olnud küll vastu tuuleparkide rajamisele rannikualadele ning avamere tuulepargi rajamisele Narva lahte, kuid endise karjääriala arendusprojekti suhtes vastuseisu pole olnud. „Ilmselt seetõttu, et antud arendus ongi selle maa-ala jaoks kasutusele võtmine parimal võimalikul viisil.”

Vaivara valla territooriumi suuruseks on peaaegu 400 ruutkilomeetrit, asustusega on valdavalt kaetud Tallinn-Narva raudteest põhja poole jääv osa. Seetõttu on üldplaneeringuga kehtestatud piirangud tuuleparkide arendamiseks sellised, et tuulepargid ja muu olulise keskkonna mõjuga tegevus jääb valla lõunapoolsesse ossa, sinna, kus inimasustus on hõredam. „Roheline Elekter AS on olnud just selline arendaja, kes on juba algstaadiumist olnud selle arengusuunamisega päri ning meil pole mingeid erimeelsusi selles osas olnud. Praeguseni on meil koostööst nendega väga positiivsed kogemused,” rääkis Männisalu.

Roheline Elekter AS nõukogu esimehe Andres Sõnajala kinnitusel räägibki Vaivara valda tuulikupargi rajamise kasuks üldplaneering, mis lubab endistele karjäärialadele teha kuni 500 MW tuulikupargi. Kui palju tuulikuid nad täpselt lõpuks parki planeerivad, on praeguses ettevalmistusstaadiumis vara öelda. See saab selgeks siis, kui keskkonnamõjude hindamise programmiga on lõpule jõutud ning ehitusluba käes. Ehituseni võib kuluda aga veel umbes aasta.

Tänase päeva suurimaks riskiks sellise ettevõtmise jaoks nimetas Sõnajalg poliitilist riski. „Kas Eesti teeb taastuvenergias pöörde, või läheb edasi põlevkiviga keskkonna saastamise teed? Samas nähes, mis toimub praegu Euroopas ja nähes ka Eesti uut suunda, ma arvan, et me oleme õigel ajal õiges kohas,” rääkis Roheline Elekter AS nõukogu esimees Andres Sõnajalg.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes