Hiina 130miljoniline suurinvesteering. Raha läheb taastuvenergia projektidesse
Eesti uudised - eteap September 14, 2012
Äripäev, 14.09.2012
Seni on Hiina ettevõtted investeerinud Eestisse tagasihoidlikult, seda olulisem on Hiinas sõlmitud investeerimis- ja koostööleping, mille kohaselt Hiina Jilini provintsi ettevõtted investeerivad Eesti taastuvenergia sektorisse 130 miljonit eurot.
Lepe sõlmiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Jilin New Energy Investment Co. Ltd. koostöö tulemusel 8th China Jilin-Northeast Asia Investment and Trade Expo raames.
Hiinlased on valinud Eesti ka oma Euroopa peakontori asukohaks, teatas EAS.
Hea asukoht ja poliitiline stabiilsus. “Valiku langetamisel Eesti kasuks sai määravaks meie geograafiliselt soodne asukoht, tugev taastuvenergiasektor ning taristu. Hiinlased kiitsid ka Eesti poliitilist stabiilsust ning lähedust Põhja-Euroopa turgudele,” kommenteeris EASi juhatuse liige Martin Hirvoja.
Tema sõnul soovib Hiina ettevõte investeerida olemasolevatesse Eesti firmadesse, et tegevust laiendada. Partnereid otsitakse taastuvenergiasektorist, investeerida kavatsetakse eelkõige puidupelletite ja tuuleenergia seadmete tootmisse ning teistesse taastuvenergiaga seotud projektidesse.
“Seitse miljonit eurot on siia investeeritud, see on praktiliselt olematu summa, kui vaadata Hiina suurust,” sõnas Hirvoja. “Oleme teinud kokkuleppe, kuidas koostöö edasi läheb, juba käib ka nende konkreetsete projektide kaardistamine ja edasi läheme samm-sammult,” sõnasta. Täpsemad asjaolud selguvad töö käigus. Hirvoja ütlusel on potentsiaalsed huvilised ka EASiga rääkimas käinud.
Eesti ettevõtted on lootusrikkad. “Meie liikmete seast on päris mitmed minuga ühendust võtnud ja nende kontakte palunud. Tahetakse koostööd teha. Tundub, et huvi on vastastikune,” sõnas Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen. Ta hindab investeeringut märkimisväärseks.
“Me oleme väga tuuline maa, meil on kindlasti väga mõttekas tuuleenergiat toota. Aga lisaks sellele peaksime me tuuleenergiatööstuses kaasa lööma,” leiab Kasonen.
“Teiste maade näidetel saab öelda, et edukad on mitte ainult need, kes taastusenergiat toodavad, vaid tööstuses seadmeid ise toodavad,” leiab Kasonen. “Eestis näiteks toodetakse tuulikute generaatoreid ja meretuulikute vundamente, aga me saaks tegelikult palju veel teha, sest vaba tööstuskapasiteeti on.”
Märgilise tähtsusega samm. Kui investeering õnnestub, on tegu esimese suurema Hiinast tuleva otsese välisinvesteeringuga Eestisse.
“Sõlmitud investeerimis- ja koostööleping on Eesti-Hiina majandussuhete seisukohast märgilise tähtsusega samm, sest siiani ei ole hiinlased Eestisse suurinvesteeringuid teinud. EASi roll on nüüd aidata Hiina ettevõtjatel Eestist sobivaid partnereid leida,” selgitas Hirvoja.
Lisaks Jilin Investment Groupile on projekti kaasatud Hiina Jilin provintsi kohalik valitsus ning projekti rahastab China Development Bank.
Leave a Reply