• Eesti
  • English

Riigikontroll: Elektrihind börsil kujuneb muutuvkulude baasil

Tuuleenergia blogi - eteap September 28, 2012

Elektritootmisallikate kasutamise järjekord Põhjamaade elektribörsil. Allikas: Riigikontroll, NordPoolRiigikontrolli ülevaade Eesti elektritootmise võimalikest valikutest ilmus tõenäoliselt kokkusattuvalt samal nädalal kui Eestit tabas avaneva turu elektrihindade paanika. Need teemad on aga omavahel väga seotud, sest avatud turul pääsevad esimesena elektrit müüma need tootjad, kellel on väikseimaid muutuvkulud. Ent Eestis toodetakse endiselt 85% elektrist põlevkivist, mille muutuvkulu ei suuda kunagi võistelda näiteks hüdro- ja tuuleenergiaga, kus puudub kütuse-, jäätme- ja saastekulu. Nii leidiski Riigikontrolli raport, et riigi toetusel uute põlevkivielektrijaamade ehitamine ei taga Eestile avatud turu tingimustes ei energiajulgeolekut ega ka taskukohast elektrihinda tarbijatele.

Börsil pääsevad esimesena elektrit müüma üldjuhul tootjad, kes kasutavad hüdro- ja tuuleenergiat, millel puudub kütusekulu ja vajadus maksta saastetasu ning osta CO2-kvooti. Kui pakutavast hüdro- ja tuuleenergia võimsusest nõudluse katmiseks ei piisa, võetakse maksumuselt järgmine pakkumine ja seda niikaua, kuni nõudlus saab kaetud. Elektritootjad, kelle müügipakkumises esitatud muutuvkulu oli suurem kui tasakaalupunktis kujunenud börsi hind, ei pääse konkreetsel kauplemistunnil börsile, kirjutab Riigikontrolli raport.

Et avatud turul hakkab elektrienergia hind kujunema konkurentsis teiste tootjatega, siis kaob senine põhjendus põlevkivielektri tootmise otseseks või kaudseks soodustamiseks. Täna toetab riik Riigikontrolli arvutustel põlevkivielektri tootmist aastas keskmiselt 148 miljoni euroga, samas kui taastuvatest allikatest elektri tootmise toetamiseks kulub keskmiselt 34 miljonit eurot.

Riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolör Tarmo Olgo nentis, et Eesti pole enam isoleeritud saar ja kogu turupiirkonna tootmisvõimsus on meile kättesaadav juhul, kui meil on piisav elektriühendus teiste meie regiooni riikidega. Ta lisas ka, et mõistlik oleks luua tulevikus Eestisse sellised tootmisvõimsused, mille rajamine ja ülalpidamine on majanduslikult võimalikult tasuv, ei koorma ülemäära tarbija rahakotti ega reosta keskkonda ning mis tagavad samal ajal ka konkurentsivõime avatud turul.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes