• Eesti

Nelja Energia: toetuseta uued elektrijaamad vanadega võistelda ei saa

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap October 29, 2012

BNS, 29.10.2012

Taastuvenergia tootja Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus ütles BNS-ile, et praeguse turumudeli kohaselt ei suuda uus elektrijaam ilma toetuseta konkureerida olemasoleva elektrijaamaga.

Kruusi sõnul peab uus elektrijaam katma nii muutuv- kui ka kapitalikulud, kuid olemasolev elektrijaam peab arvestama vaid muutuvkuluga. Kui turul konkureeriksid erinevad energiatootmisvõimalused kogukulude alusel, siis oleks tuuleenergia Kruusi sõnul juba praegu ilma dotatsioonideta konkurentsivõimeline.

“Praeguse turumudeli kohaselt konkureerivad energiaturul olemasolevad elektrijaamad omavahel. Hinda kujundavad vanad Põhjamaade elektrijaamad, mis on rajatud juba seitsmekümnedatel ning investeeringukulutused on nende jaamade puhul juba tehtud,” selgitas Kruus. Seega konkureerivad olemasolevad elektrijaamad ainult muutuvkulude baasil: kellel on odavamad muutuvkulud, see pääseb turule, selgitas Kruus.

Uus elektrijaam peab Kruusi sõnul aga lisaks muutuvkuludele katma ka kapitalikulud. Loota seda, et tehnoloogia areng võimaldab uutel tuuleenergia jaamadel konkureerida vanade jaamadega, kattes ühtlasi ka energiatootmise kapitalikulud, ei pea Kruus realistlikuks.

Kruus ütles, et kuigi juba praegu on vastavalt Euroopa Liidu taastuvenergia direktiivile teoreetiliselt võimalik toota tuuleenergiat mõne teise riigi taastuvenergia eesmärgi täitmiseks, seda veel keegi Eesti tootjatest ei tee.

“Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on selles suunas samme astunud, kuid millal selline praktika võiks tõeks saada, on praegu raske prognoosida,” ütles Kruus.

Möödunud nädalal sai valitsuse heakskiidu elektrituruseaduse muudatuste eelnõu, mis fikseerib täpse loetelu, kellel on õigustatud ootus uue korra järgi taastuvenergia toetust saada. Eelnõus jääb kehtima põhimõte, mis piirab tuult energia allikana kasutavate tootjate toetatavat tootmismahtu aastas 600 gigavatt-tunniga.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kommenteeris, et uute tuuleparkide rajamiseks võiks taastuvenergia toetust maksta siis, kui tuulepargid oleksid majanduslikult soodsaim lahendus. Õigustatud ootusega tootjad on ministri sõnul need, kes on oma investeeringu juba lõpetanud ja kelle rajatud tootmisvõimsus on juba tööle hakanud.

Eesti tuuleenergia tootjaid ja arendajaid koondav Tuuleenergia Ühendus teatas möödunud nädalal, et protesteerib elektrituruseaduse eelnõu vastu, millesse kirjutatud piirang välistab ühenduse hinnangul taastuvenergiatoetuse saajate nimekirjast peaaegu kõik praegu üle Eesti arendusfaasis olevad tuulepargid ja paneks sisuliselt seisma uute tuulikute rajamise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes