Saaremaal saaks tuulikutest kümnendiku Eesti elektrist
Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap October 6, 2012
Meie Maa, 06.10.2012
Saare maakonnas on tuulegeneraatorite püstitamiseks 12 sobivat piirkonda, kuhu tuulikute paigaldamise korral oleks võimalik kokku toota 1200 gigavatt-tundi elektrienergiat aastas ehk kümnendiku Eesti tarbimisest.
OÜ Hendrikson & Ко võttis tuuleenergeetika teemaplaneeringu koostamisel aluseks alates 500-kilovatise võimsusega ja kuni 250 meetri kõrguseni ulatuvad tuulikud. Piirkondade väljaselgitamisel, kuhu elektrigeneraatoreid saaks paigaldada, arvestati ehituskeelu-vööndite, maastikukaitsealade, rohelise võrgustiku jm aladega. Majade puhul jäeti kauguseks tuulikust või nende pargist üks kilomeeter. Oma territooriumil ei soovinud tuulikuid näha Mustjala, Kärla ja Lümanda vald.
Kui 2010. aastal oli Saaremaal kõiki neid asjaolusid arvesse võttes kuus piirkonda, kuhu saaks tuulegeneraatoreid püsti panna, siis tänavu märtsi seisuga on taolisi alasid 12 kogupindalaga 2730 hektarit. Kokku oleks võimalik sinna paigaldada 130 tuulikut, mille summaarne energeetiline võimsus on 400 megavatti.
“Nii suudaks Saaremaa toota kümnendiku kogu Eesti elektrist. Kui siia liita ka Hiiu, Lääne ja Pärnu maakonna võimalik energeetiline võimsus, saaks kokku 1300 megavatti, mis suudaks tagada pea kogu Eesti elektrienergia vajaduse,” ütles OÜ Hendrikson & Ко juhtiv ekspert Kuido Kartau. “Tuleb rõhutada, et see on muidugi teoorias, kui kõik planeeritud alad tuulikuid täis ehitada,” lisas ta.
Kõige külmemal talvepäeval tarbib Eesti päevas 1500-1700 megavatt-tundi elektrit tunnis. “Kui tuulikuid oleks 1300 ja need kõik toodaksid elektrit täisvõimsusega, tagaksid need Eesti vajaduse ära. Suvel, mil tarbimine jääb 400 megavatt-tunni kanti, tuleb norm kuhjaga täis,” arutles Kartau.
Arendajad on Saare maakonda juurde pakkunud kolm piirkonda, kuhu soovitakse tuulegeneraatoreid paigaldada. Leisi valla Oitme küla detailplaneering on valla menetluses. Kihelkonna valla Vedruka külla mõeldud tuulikutele näitas punast tuld vallavolikogu ja otsustas sinna detailplaneeringut mitte algatada. Muhu valla Tammissaare küla puhul andis eitava seisukoha maavalitsus, kuna saarele rajatakse radar ja oma sõna ütleb kaitseministeerium.
2010. aastal allkirjastas Saaremaa omavalitsuste liit saarte pakti, mille järgi võetakse eesmärgiks vähendada Saaremaal aastaks 2010 CO2 heidet 20 protsendi võrra. Selles annab kõige efektiivsema osa just tuuleenergeetika arendamine. Õhusaastet aitaksid vähendada aga ka näiteks A-klassi energiasäästlikkusega kodumasinate kasutuselevõtt, biodiisli müümise suurendamine, kui üks protsent autodest oleksid elektriautod jne. Kuressaare linnaarhitekt Hannes Koppel pakkus välja jalgrattaga tööasju ajavatele ametnikele jalgrattakompensatsiooni määramise, innustamaks autosõitu asendama jalgrattasõiduga.
Leave a Reply