• Eesti
  • English

Tuuleenergia Ühenduse hinnangul lõpetab uus seadus tuulikute rajamise

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap October 23, 2012

BNS, 23.10.2012

Tuuleenergia Ühendus protesteerib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valmiva elektrituruseaduse eelnõu vastu, millesse kirjutatud piirang välistab ühenduse hinnangul taastuvenergiatoetuse saajate nimekirjast peaaegu kõik praegu üle Eesti arendusfaasis olevad tuulepargid ja paneks sisuliselt seisma uute tuulikute rajamise.

Ühenduse kõneisik Alan Senkel märkis pressiteates, et eelnõu kohaselt on taastuvenergia toetuse saamise õigus tagatud üksnes sellistele tuuleenergia tootjatele, kel tänavu 15. juuli seisuga on kas tootmisseadme ehitamiseks väljastatud ehitusluba või siis SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõusolek osaleda projektis kaasrahastajana.

“Eelnõu teenib üksnes praegusel ajal juba elektrit tootvate ettevõtete omanikke ning sisuliselt välistab Eestis uute tuuleelektrijaamade rajamise,” sõnas Senkel. “Kõige kurvem on see, et sisuliselt tuleb korstnasse kirjutatada ettevõtjate poolt mitmetesse tuuleparkidesse ettevalmistusfaasis juba tehtud investeeringud.”

Tuuleenergia Ühendus ei ole Senkeli sõnul rahul, et ministeerium kirjutab seadust tuulenergeetika turuosaliste enamuse arvamust isegi küsimata, rääkimata dialoogist, mida võiks ministeeriumilt ja valitsuselt eeldada taolise energeetika tulevikku oluliselt mõjutava seaduse loomisel. Ta rõhutas, et taastuvenergiatoetuse idee ei ole ju maksta peale taastuvkütusest toodetud energiale, vaid aidata investeerida uute tootmisvõimsuste rajamisse.

Investeerimisotsuse tegemise kontekstis on kõigi taastuvenergia liikide puhul oluline võrguettevõtjaga liitumislepingu sõlmimise aeg ning just seda tuleb ühenduse teatel arvestada toetusõigusliku elektri koguse kindlaksmääramisel. “Eelnõud tuleks muuta selliselt, et taastuvenergia toetuste saamine oleks tagatud kõigile tuuleenergia tootjatele, kellel hiljemalt 15. juuliks 2012. aastal oli sõlmitud liitumisleping võrguettevõtjaga,” ütles Senkel.

Ühendus hõlmab nii praeguseid elektritootjaid kui rajamisel olevaid tuuleparke, mille kohta on Elering põhivõrguettevõtjana langetanud otsuse nad Eesti elektrisüsteemiga liita. Eleringiga sõlmitud liitumislepinguga on tuuleparkide rajajad võtnud väga suured kohustused ning nende täitmine nõuab suuri investeeringuid juba enne, kui algab projekti teostamise ehituslik faas kohaliku omavalitsuse antava ehitusloa alusel, märkis Senkel.

Senkel toob näitena välja, et ühe konkreetse arendamisel oleva tuulepargi liitumistasu ilma käibemaksuta on 10 miljonit eurot, mis kuulub 20 protsendi ulatuses tasumisele pärast liitumislepingu sõlmimist ning täiendava 50 protsendi ulatuses juba enne võrguettevõtja poolt liitumispunkti rajamise alustamist. “Eeltoodust nähtub, et tuulepargi arendaja peab täiesti reaalseid suuremahulisi kulusid kandma tunduvalt varem kui tavapäraselt algab tuulikute endi püstitamine,” rääkis ta.

Tuuleenergia Ühendus koondab endas Eesti tuuleenergia tootjaid ja arendajaid. Senkeli sõnul ühendab selts 77 protsenti Eestis töötavatest ja rajamisel olevatest tuuleenergiaparkidest koguvõimsusega kuni 1560 megavatti.

Seltsingusse kuuluvad Päite-Vaivina tuulepark, Varja tuulepark, Nasva Sadama tuulepark, Aidu tuulepark, Võiküla tuulepark, Salme tuulepark, Eesti tuuleelektrijaam I – Vaivara tuulepark, Eesti tuuleelektrijaam II – Sirgala tuulepark, Sõrve tuulepark, Paikuse tuulepark, Aseri Kestla-Kõrkküla tuulepark, Purtse tuulepark, Sikassaare tuulepark ja Aburi tuulik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes