• Eesti
  • English

Valitsus toetas taastuvenergia toetuste 18-protsendist kärbet

Eesti uudised - eteap October 25, 2012

BNS, 25.10.2012

Valitsus toetas neljapäeval elektrituruseaduse muudatusi, millega on kavas kärpida uuest aastast taastuvenergia toetuste mahtu 18 protsenti.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esitatud eelnõu kohaselt on toetatav elektrikogus sõltuv taastuvenergia eesmärgist ning toetused on seotud elektrienergia ja süsinikdioksiidi turuhinnaga. Uus skeem hõlmab juba rajatud või rajamisel olevaid taastuvelektri tootmisüksusi, teatas ministeerium.

Ministeerium märkis, et eelnõus toodud toetusskeem on taastuvenergia tootjatega saavutatud kompromisslahendus, mis hoiab võrreldes praegu kehtiva skeemiga tarbijatele 2020. aastani ministeeriumi hinnangul kokku kuni 300 miljonit eurot taastuvelektri eest makstavat tasu.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul peab Eesti oluliseks taastuvatest allikatest elektri tootmist, kuid eelkõige tuleb silmas pidada inimeste huve. “Taastuvenergia toetuse vähendamine kajastub kindlasti elektriarvetel ja leevendab elektri hinna tõusu,” lausus ta.

Taastuvenergia tootmismahud Eestis on viimastel aastatel oluliselt kasvanud, moodustades mullu Eesti elektritarbimisest 13 protsenti. Kuna taastuvenergia tootmine on oluliselt kallim kui konventsionaalsetest allikatest tulev elekter, on see muutunud ministeeriumi hinnangul tarbijatele märkimisväärselt koormavaks, moodustades ligi kümnendiku elektriarvest.

Viimastel aastatel tehtud investeeringute abil on jõudsalt kasvanud eriti biomassist toodetud elektrienergia osa, moodustades kõigist tootjatele välja makstud taastuvenergia toetustest tänavu teises kvartalis 76 protsenti.

Praegune taastuvelektri toetus on fikseeritud muutumatu määrana 53,7 eurot megavatt-tund võrdselt kõigile tootjatele, mida Elering maksab toetusena iga toodetud megavatt-tunni taastuvelektri eest lisaks tulule, mida tootja teenib elektrienergia müügi eest turule. Turuhinna tõustes võimaldab selline skeem ministeeriumi hinnangul põhjendamatult suurt tulukust, sest sõltumata turuhinnast on makstav toetus muutumatu.

Riigi makstavate toetuste abil saavutatav investeeritud kapitali tootlus, mis on suurem kui 10–12 protsenti, on ministeeriumi hinnangul vastuolus Euroopa Liidu (EL) riigiabi suunistega ning kvalifitseeritav kui keelatud riigiabi ehk ülekompenseerimine.

Lisaks praeguse toetusskeemi ebaproportsionaalsusele muutuvad taastuvelektri toetused järgmisest aastas täielikult avaneva elektrituru valguses riigiabiks. Toetusskeemile on vaja taotleda ka EL-i luba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes