• Eesti

Tuuleenergeetika – kümnend lõppes, teine algas

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap November 14, 2012

Äripäev, 14.11.2012

Autor: Tõnu Talvar

Olen tuuleenergeetikast kirjutanud üle kümne aasta. Mida on sellest nii palju rääkida, küsivad mõned. Kes aga selle valdkonna käekäiku jälgib, see mõistab.

Kirjutan edasi. Peab kirjutama. Pealegi kergitab võimude suunatud elu tuule-energeetika teele üha uusi kive, nagu iga künd neid meie põhjamaistest põldudest üles keerab.

Ei jõudnud pärale

Kui 15. juunil Eesti Tuuleenergeetika Assotsiatsiooni, ASi Eesti Energia ja OÜ Nelja Energia eestvõttel Läänemaal Virtsus meie esimese tuulepargi esimese kümnendi möödumist tähistati, ei jõudnud osale publikust pärale, miks tuule-energeetikat nii tähtsaks peetakse ja miks neid just selleks päevaks kokku oli kutsutud.

Nendele oli Eesti esimene tuulepargikontsert võimalus Smilersi ja Inese saatel tasuta näppu visata, lohesurfajaid ja kohalikke taidlejaid näha ning tuulejõujaama tipust ümbrust imetleda. Rahvast tuli kokku lausa murdu.

Tänavune 15. juuni oli aga kuues ülemaailmne tuule-päev, mida Euroopa Tuuleenergia Assotsiatsiooni algatusel korraldatakse kord aastas.

Tuulepäevade eesmärk on tuule kui loodusressurssi propageerimine ja – mis peamine – elektrienergia tootmise keskkonnasõbralikumaks muutmine.

Üha uued takistused

Kui Eesti tuuleenergeetikute tegutsemise olusid laias laastus vaadata, ei ole kümne aastaga suurt midagi muutunud. Tõsi, meie tuuleparkide koguvõimsus on kasvanud üle 170 korra, aga seda mitte tänu valitsejatele, vaid nende kiuste.

Kui alustati, ei tahtnud riigiettevõte Eesti Energia tuuleenergeetikas osalemisest kuuldagi ja jättis tuulest elektri tootmise eraomanike hobiks. Siis aga hakati raha lõhna tundma. Nüüd ollakse üks Eesti kahest juhtivast tuuleenergeetikaettevõttest.

Tuuleenergeetika laiemasse arendamisse suhtub riik endiselt tõrjuvalt. Vaid asjade edenemise blokeerimiseks kasutatavad kivid on teised. Euroopa Komisjoni ees teeb valitsus head nägu, tegelikult aga võetakse teab mida ette, et tuuleenergeetikale pidurid peale panna.

Praegu seisavad vastamisi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ning majandus- ja kommunikatsiooni-minister Juhan Parts. Võidud langevad vaheldumisi.

Näiteks viis Pentus-Rosi-mannus asja niikaugele, et Narva põlevkivielektrijaamades enam puitu ei põletata.

Sellest johtuvalt ei loeta neid taastuvenergiaettevõteteks ja vastavat riiklikku toetust nad rohkem ei saa.

Juhan Parts aga passis peale, kui Pentust-Rosimannust valitsuse istungil ei olnud, ja surus seekord peale oma tahtmise.

Nimelt oli tuuleenergeetikutega kokku lepitud, et kui toetust vähendatakse, siis tuuleparkides aasta jooksul toodetavale elektrienergia kogusele ülempiiri 600 GWh ei kehtestata. Samal istungil pani peaminister Andrus Ansip piirangu tagasi eelnõusse.

Kui riigikogu Partsiga päri peaks olema, siis uusi tuuleparke Eestisse enam ei ehitata. Liiatigi vähendataks toetuse määra juba töötavatele tuuleparkidele. Õigustatud ootuse printsiipi nagu polekski olemas.

Allaandmist olla ei saa. Tuulest ja teistest taastuvatest allikatest elektri- ja soojusenergiat tootvad ja toota soovivad ettevõtted ei anna siiski alla, vaid lähevad täispanga peale.

Selleks koostasid Eesti Taastuvenergeetika Koda ja Eesti Keskkonnaühenduste Koda koos teiste asjaosalistega elektri- ja soojusenergia tootmise taastuvatele allikatele täieliku üleviimise kava. Nüüd peetakse läbirääkimisi, kuidas seda visiooni täpsemalt ellu viia.

170 korda on Eestisse püstitatud tuuleparkide koguvõimsus suurenenud pärast esimese, Virtsu tuulepargi rajamist kümme aastat tagasi.

61 eurot maksaks tuuleelektri poolehoidjate kinnitusel 2020. aastal maismaatuulikute toodetud elektri megavatt-tund, meretuuleparkides oleks see 90,5 eurot. Põlevkivielektri megavatt-tund maksaks kaheksa aasta pärast aga 111,4 eurot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes