• Eesti

Tuuleenergia tootmisele tõmmati pidurit

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap November 2, 2012

Hiiu Leht, 02.11.2012

Eelmisel nädalal otsustas valitsus piirata taastuvenergia tootmist, kuna tarbijad ei suuda seda kinni maksta.

Peaminister Andrus Ansipi algatusel tõmbas valitsus 25. oktoobril tehtud elektriseaduse muudatustega pidurit tuuleparkide rajamisele jättes sellega vähemusse ka oma erakonnakaaslased keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse ja justiitsminister Kristen Michali, kes on olnud ühed ägedamaid taastuvenergia tootjate kaitsjaid.

Kuigi tuuleparkide rajamise teelt pidi arutlusel olnud elektrituruseaduse seaduseelnõuga kaduma ehitamispiirang, kirjutas valitsus selle eelnõusse tagasi.

Lisaks on juba tuuleparkide toodetud elektri toetusele seatud ülempiir 600 GWh aastas, mille täitumisel rohelise elektri toetust enam ei saa. Kuigi tuuleenergia tootmise ülempiir pole veel täis, pole suuri arendusi ses vallas edaspidi kerge alustada.

Tuuleenergia liiga kallis

Ansipi sõnul on sihiks täita aastaks 2020 riigile võetud kohustused taastuvenergia tootmise osas ja neid kohustusi suurelt ületada ei kavatseta, sest tarbija ei jõua seda kinni maksta. Ka on tuuleenergia ja taastuvenergia peaministri väitel praegu märksa kallimad kui põlevkivist toodetud elektrienergia.

Ka on valitsusel õigus määrata igal aastal taastuvenergia kogus, mis on üldse toetus-kõlblik. Ehk teisisõnu – toota võib, kuid toetust saab ainult teatud piirini toodetud roheline elekter.

Nii polegi kuni 2016. aastani uusi taastuvenergia jaamu Eestisse vaja.

Uue seadusega luuakse juba tegutsevatele tootjatele soodne keskkond, sest nende investeering on igal juhul kaitstud.

Ministeerium eiras kokkulepet

Eesti taastuvenergia koja juht Rene Tammisti sõnul leppisid Eesti taastuvenergia koda ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tänavu suvel kokku taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia toetamise uutes põhimõtetes, kuid lubadusest pole kinni peetud.

Tema väitel pole aktsepteeritav olukord, kus tuuleenergia tootjate suhtes säilitatakse seaduses 600 GWh piirang ja samaaegselt vähendatakse ka makstavate toetuste suurust.

Tammisti kinnitusel pole kinni peetud ka mitmete teistest kokkulepetest: biomassi keskmise kilovatt-tunni hinna ja konkurentsiametiga kooskõlastatavate toetusmäärade arvutuspõhimõtetest. Ka hakkepuidul töötavate tööstuslike koostootmisjaamade toetamises lepiti kokku teisiti.

Tammist avaldas lootust, et riigikogu lähtub seaduseelnõu muutmisel sõlmitud kokkuleppest. Vastupidisel juhul ei jää neil muud võimalust, kui otsida oma õiguste kaitsmisel abi muudest vahenditest.

Tarbija säästab miljoneid eurosid

Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik rääkis Hiiu Lehele, et nende EE tuuleparkide puhul, mis mahuvad vana toetusskeemi sisse, on ehitus juba lõppenud ja taastuvenergia toetused hakkavad neile parkidele loodetavasti kehtima hiljemalt 2013. aastal. “Uute tuuleparkide ehitust ei ole Eesti Energia aga alustanud, sest oli ette näha, et tuuleenergia riiklikult määratud piir saavutatakse,” ütles Vennik.

Samas jätkab EE Venniku sõnul uute arenduste planeerimise ja keskkonnauuringutega, mille eesmärk on olla valmis Eesti energiamajanduse arengukava raames paikasaavate taastuvenergia eesmärkide täitmiseks ning muudeks võimalikeks lisainvesteeringuteks, mis võivad päevakorda tulla pärast 2020. aastat.

“Eesti oludes on kindlasti oluline olla elektrienergiat eksportiv riik ka edaspidi ning sellepärast on mõistlik arendada ka tuuleparke, et Euroopa Liidu piiriülese rohelise energia toetamise-ja töötamisvõimaluste tekke korral neid võimalusi Eesti majandusele lisaväärtuse loomiseks võimalikult hästi ära kasutada,” kinnitas Vennik.

Arvamus

Mil moel mõjutavad elektrituruseaduse muudatused elektrienergia hinda tarbija jaoks?

Majandusministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda: “Kui taastuvenergia toetuse maht langeb 18 protsenti, siis elektriarve väheneb 1,5 protsenti. Kui eelnõu praegusel kujul ka riigikogu läbib, siis kokku on aastani 2020 tarbijatele sääst 300 miljonit eurot.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes